България е популярна по света като туристическа дестинация не само заради ниските цени (в сравнение с други европейски градове), природните забележителности, но и заради богатата си история, доказателства за която можем да намерим на много места на иначе малката й територия. А сега в центъра на вниманието на ВВС попада некрополът във Варна, който наистина има с какво да впечатли всеки.
Варненският халколитен некропол е открит случайно по време на строителни дейности през 1972 г. в района на Варненското езеро. Смята се, че датира от средата и втората половина на V хил. пр. Хр. В продължение на 15 години след откриването му археологическите дейности не спират като в тях участват дори местни затворници. Така са открити над 300 гроба, както и 3000 златни предмета.
Смята се, че те са най-старото обработено злато, което е откривано както в Европа, така и в целия свят - на цели 6500 години. Ценните артефакти днес се съхраняват в Археологическия музей във Варна, където всеки може да ги зърне.
Източник: iStock
И от BBC поясняват, че когато си мислим за най-старото злато в света, вероятно първо се сещаме за египтяните или Елдорадо, но то всъщност се намира в българския морски град. Хората, които населяват района преди векове, първоначално са започнали да го обработват, когато са излезели от пещерите и са започнали да се занимават със земеделие и животновъдство.
World’s Oldest Gold in history
— Museum Archive (@MuseumArchive_) March 28, 2021
Bulgaria's Varna Gold Treasure is considered the oldest processed gold in the world dating back to the time of the Chalcolithic (Eneolithic, Copper Age) the Varna Culture (is usually dated to 4400-4100 BC). pic.twitter.com/xff61h3hR0
А в един от гробовете има повече злато, отколкото във всеки един друг гроб, открит по света - повече от 45 различни предмета. И това е красноречив знак, че погребаният човек е бил със специален статут в своята общност, защото накитите са погребани с него, вместо да бъдат продадени например. Но въпреки богатството си, той е положен за вечния си сън точно както всичко останали - легнал по гръб.
Тази информация определя варненския некропол и Археологическия музей като една от задължителните спирки в страната ни за всички любители на историята и археологията, които искат да се докоснат до наистина уникални находки. И със сигурност са поредната забележителност, с която трябва да се гордеем, и да посетим, ако още не сме го направили.