Коронацията на крал Чарлз като следващия монарх на Великобритания е в събота, а, както подсказва името на церемонията, най-същественият момент от нея е този, в който короната ще бъде поставена върху главата на сина на Елизабет Втора. Затова нека обърнем малко повече внимание на този уникален символ на монархията.
Короната на Свети Едуард, която ще заблести на главата на крал Чарлз Трети в събота, е на 360 години. Тя е създадена за Чарлз Втори през 1661 г. и е кръстена на Едуард Изповедника - последния англосаксонски крал на Англия.
Поръчана e от кралския златар Робърт Винер, за да замести оригиналната средновековна корона, която е претопена през 1649 г., когато по време на Гражданска война парламентът гласува премахването на монархията. Новата корона не е точна реплика на предишната, но също като нея има четири кръста, четири хералдически линии и две арки.
King Charles II restored the Monarchy after the Interregnum and was crowned on April 23 1661.
— Coronation News & Updates (@Coronation2023) April 28, 2023
Many of the Crown Jewels used in past coronations had been sold or destroyed. Replacements were made including the St. Edward's Crown which will be used at the Coronation of Charles III pic.twitter.com/zVOYU4dMcu
През тези повече от три века короната на Свети Едуард е използвана при коронациите на всички английски монарси - последно на тази на кралица Елизабет Втора през 1953 г. Съхранява се в Лондонската кула заедно с останалите бижута от кралската колекция.
Короната е с масивна рамка от 22-каратово злато, висока е 30 см и тежи 2.23 кг. На нея са инкрустирани 444 скъпоценни и полускъпоценни камъка, сред които 345 аквамарина, 27 турмалина, 37 бели топаза, 12 рубина, както и 7 аметиста и 6 сапфира.
The dramatic royal history of St Edward's Crown – which will have a starring role in the #Coronation https://t.co/q6fFrhPN96 pic.twitter.com/zMXa0OpkfI
— Tatler (@Tatlermagazine) May 3, 2023
Безспорно най-ярко блести диамантът Кохинор, който със своите 109 карата се оценява на повече от 400 милиона долара. Той не е най-големият в света, но е най-дискутираният. Около скъпоценния камък се носят редица слухове като този, че е прокълнат. А в основата на историята му са британските завоевания на територията на Индия, чиято собственост е бил преди векове.
Другите камъни по короната на Свети Едуард също имат не по-малко интересна история. Аквамарините например, които са най-многобройни, са закупени от крал Едуард Седми от бразилското правителство през 1903 г. по препоръка на съпругата на монарха. След това бижутерите от Garrard & Co ги изрязват под формата на рози.
Белите топази също са осигурени от бразилското правителство в началото на ХХ век. Турмалините за короната идват от мините в Бразилия и Шри Ланка. Рубините също са осигурени от няколко страни. На короната блестящ още по редките жълт цирконий, гранат, шпинел и перидот, предава Daily Mail.
Към златната рамка е прикачена кадифена шапка в лилаво, върху която има декорация от кожа на хермелин. Шапката се добавя допълнително през XIX век, за да бъде по-лесна короната за носене. А през декември 2022 г. бе преправена, за да пасне идеално на главата на крал Чарлз.