В събота японският майстор по икебана Римей Ого от школа Корю направи демонстрация и уъркшоп по икебана за софиянци по всички правила на традиционното изкуство.

 

Събитието, което се проведе в кино Люмиер, бе открито от новопостъпилият посланик на Япония у нас - Негово Превъзходителство Макото Ито.

 

Темата на демонстрацията бе „Планина, поле, вода" с акцент върху непрекъснатия природен кръговрат, който беше изобразен чрез стила за подреждане на цветя сейка, не само с помощта на традиционни техники, но и с новаторски за икебаната похвати.

Десет участника от публиката имаха възможност да направят икебана под напътствията на майстора, който първо поясни и демонстрира основните правила, след което помогна лично на всеки.

Римей Ого, който практикува икебана вече повече от 40 години, започва своето обучение едва 18-годишен в школата Корю Шоо Кай. През 1986 г. придобива висшия ранг на школата - „каму-чо".

Историята на Икебана започва приблизително преди 250 години, когато е създадено и най-старото училище - Икенобо. Според философията на изкуството на всяко цвете се приписва собствен характер и стойност.

Правилното съчетаване изразява определен смисъл и стил. Смята се, че икебаната е огледало на духовността, личностните и морални качества на този, който я прави.

Още от дълбока древност японците са изпитвали страхопочитание към огромните, вековни дървета, вярвайки, че те се обитават от богове и в тях е скрита вечността. Стилът сейка е проявление на тази духовна нагласа, като пресъздава свещеното дърво с помощта на пет основни клончета, символизиращи четирите посоки на света, подредени около своеобразен център.

Височината на клончетата ги разделя в три различни групи - най-високата е „тен" („небе"), а най-ниската е „чи" („земя"). По средата е човекът „джин".

Икебаната присъства и с още едно събитие в културния календар на XXI Дни на японската култура у нас - изложбата „Традиции и вдъхновения", която може да се види от 22 до 29 октомври в партер-фоайе на зала "България", ул. „Бенковски" № 1.