На 8 март тази година Виктор Карагюлев - Кинг щеше да навърши 70 години. Тази изложба представя различните лица от творчеството на скулптора, работил активно през 70-те години на миналия век.
Неговите монументални творби все още обитават градската среда около нас. Заедно с това името му днес е почти напълно забравено, така че изложбата - близо 20 малки пластики в духа на тогавашния авангард, медали, документация от монументалните му проекти и съвместни проекти със съпругата му - Евелина Пирева - ще опресни културната ни памет и ще стимулира диалога между поколенията в изкуството.
Изложбата се организира със съдействието и по иницитава на наследниците на Виктор Карагюлев.
За самия автор изкуствоведът Ружа Маринска пише:
«...Кинг излезе като самостоятелен артист на художествената сцена през70-те години и остана там почти три десетилетия. Не беше сред нашумелите имена, но всичко, което правеше, предизвикваше уважение.
И, не можем да не признаем - разви и пренесе през годините идеите на модерната пластика. Беше категорично чужд на фигуралното. Идва ми наум знаменитата мисъл на Майол: „Аз се ползвам от формата, за да изразя онова, което няма форма".
В своите скулптурни обекти Виктор Карагюлев търсеше и постигаше пластическия живот чрез вибрациите на повърхността, чрез алюзиите на рисунъка, чрез срещата на материалите. Все едно дали става дума за монументални, или камерни произведения, той отпечатваше върху тях своето авторско вълнение.
Защото наистина, за да се родят тези форми, преди това художникът трябва да е бил дарен с отзивчивост - към облаците и дърветата, към морския бриз, към усмивката върху любимото лице.»
Изложбата е придружена от каталог с текстове на Ружа Маринска, Павел Койчев, Филип дьо Симиан, Ивайло Манев.