"2001: Една одисея в Космоса" бе обявен за научнофантастичния филм, предлагащ най-реалистична картина на бъдещето ни.

Над 50 учени от водещи британски и американски университети като Оксфорд и Сейнт Андрюс са се спрели на филма на Стенли Кубрик в анкета проведена от Sky movies.

Екранизация по романа на Артър Кларк филмът разказва историята на суперкомпютъра ХАЛ 9000, който спира да служи на хората и се превръща в техен убиец.

"Едва ли някой иска да си представи сбъдването на подобен неприятен сценарий, но действително е възможно в един момент изкуственият интелект да се обърне срещу своите създатели", смята Марк Брейк от университета на Гламорган.

Още два филма са заслужили вниманието на учените.
Сред героите на "Блейд Рънър" на Ридли Скот са т.нар. "репликанти", изкуствено създадени човешки клонинги, предназначени за тежък труд, неподходящ за хората.

"Напълно убедени сме, че технологията ще ни позволи един ден да създадем пълни наши копия. Единствено може да се надяваме, че няма да ги използваме за същите мръсни и опасни задачи като във филма", казва професор Стивън Хсу от Орегон.

Третият филм отличен със специално внимание от учените е "Щамът Андромеда" на Робърт Уайз по романа на Майкъл Крайтън. Неизвестен микроорганизъм е внесен на Земята от Космоса и създава сериозна заплаха за живота на човечеството в продукцията от 1971г.

"Аз лично участвам в кампания против плановете на НАСА да донесе на Земята проби от Марс, тъй като това ще създаде риск за земната биосфера", коментира Бари ДиГрегорио, член на Центъра по астробиология в Кардиф и на Международния комитет срещу внос на проби от Марс.