Девет филма ще се състезават в Балканския конкурс на 14-ия София Филм Фест. Това са "Вярвам в ангели" на Никша Свиличич, "Изток, запад, изток" на Гиерги Джувани, "Каталин Варга" на Питър Стрикланд, "Медал за храброст" на Калин Петер Хетцер, "Объркана броеница" на Махмут Фазъл Чошкюн, "Свети Георги убива змея" на Сърджан Драгоевич, "Словенка" на Дамян Козоле, "Тук и там" на Дарко Лунгулов, както и българският "Прогноза" на Зорница София.

"Вярвам в ангели" на Никша Свиличич е средиземноморска романтична комедия, създадена с чешко чувство за хумор. В нея освен основната сюжетна линия, има герои и събития, които могат да бъдат срещнати само на остров в средата на морето.

Гиерги Джувани, чийто предишен филм ("Лозунги", 2001) печели награди в Кан, Сънданс, Токио и Братислава, посвещава новата си творба "Изток, запад, изток" на историята на албанския национален отбор по колоездене. Бивш шампион в този спорт осигурява участие на отбора в колоездачната обиколка на Франция "Тур де Франс", въпреки че тимът достига само до Триест, когато започва революцията. Те трябва да се върнат обратно към родината си, докато тя все още съществува.

Дебютният филм на Питър Стрикланд "Каталин Варга" го изстрелва високо в орбитата на талантливите европейски режисьори. Той му носи признанието "Европейско откритие на 2009 г.", номинация за многообещаващ дебют на Хилда Петер и за наградата "Дъглас Хикокс" на Питър Стрикланд, както и номинация за "Златна мечка" на фестивала в Берлин.
Сюжетът разказва за жена, която пътува на каруца с малкото си момче в красивите Карпати, за да накаже онези, които са я оскърбили.

"Медал за храброст" - вторият филм на Калин Петер Нетцер след упешния му дебют с "Мария", разказва за 75-годишния Йон, който живее със съпругата си Нина от толкова дълго време, че двамата вече си говорят само когато е необходимо той да свърши нещо. Йон не се разбира и с 45-годишния си син Корнелиу, който живее в Канада.
Един ден Йон получава медал за храброст за участието му във Втората световна война - време, което едва си спомня. Тогава той решава да използва новия си героичен имидж и да стопли отношенията си с Нина и Корнелиу.

"Объркана броеница" на Махмут Фазъл Чошкюн е история за трима души, които живеят в Галата, Истанбул. Това са мюезин, който току-що пристига в града, момиче - сираче, което живее с мисълта за църквата и иска да стане монахиня, и букинист от Истанбул. Техните съдби неочаквано се преплитат в броеница от дъблоки и завладяващи чувства. Филмът е носител на наградата "Тигър" за най-добър филм на кинофестивала в Ротердам миналата година, както и на "Златно лале" за режисура в Истанбул.

"Свети Георги убива змея" на Сърджан Драгоевич е копродукция на Сърбия, Босна и Херцеговина и България, посветена на събития по време на Първата световна война. Сръбско село на границата с Австро-Унгария е обитавано от здрави млади мъже и ветерани-инвалиди от предишните две Балкански войни. Когато в началото на Първата световна война младите мъже са мобилизирани, инвалидите се опитват да се възползват от техните жени и сестри. Новините за това достигат до войниците в окопите.

"Свети Георги убива змея" е най-скъпата сръбска филмова продукция с бюджет от 5 млн. евро. Филмът е отличен с наградата за най-добър режисьор в Нови Сад.

"Словенка" на Дамян Козоле разказва за 23-годишната Александра, студентка от малко градче. Тя има амбицията да завладее света. Работи като проститутка и живее както й харесва. Смъртен инцидент обаче я изпълва с нови чувства на страх, самота и отговорност. Филмът е отличен с наградата за поддържащ актьор на Примож Пирнат на кинофестивала в Словения миналата година, както и с наградата за най-добра актриса на Нина Иванишин във Валенсия.

В "Тук и Там" на Дарко Лунгулов главният герой Робърт, aмериканец на средна възраст, заминава за Сърбия, за да изкара лесни пари, като сключи брак с жена, която има нужда от емигрантска виза за САЩ. Планът му обаче се проваля, когато обещаните пари не идват. В същото време младият сръбски емигрант Бранко се бори с враждебния Ню Йорк, като отчаяно се опитва да доведе приятелката си от Сърбия в САЩ. Филмът е отличен за най-добър сценарий на фестивала в Трайбека '09, както с наградата за най-добър чуждестранен филм в Орландо'09.

„Прогноза" на Зорница София разказва любовна история с балкански пулс. Сюжетът се завърта около група приятели от Македония, България и Сърбия, които решават да карат уиндсърфинг на турски остров. Когато пристигат там обаче, заварват безветрие. Докато чакат вълните, преживяват любов, смърт и приключения. Във филма участват Теодора Духовникова, Асен Блатечки, Юлиян Вергов, Стефан Щерев и Деян Славчев-Део. Главната мъжка роля е поверена на хърватина Крешимир Никич.