Цели 28% от семействата признават, че нежната половина от двойката изкарва прехраната в къщата. Това е добре, но действителността всъщност е малко по-различна.
Оказва се, че дори в тези двойки жените умишлено премълчават реалния размер на възнаграждението си, а мъжете, от своя страна, небрежно преувеличават своите доходи, за да подчертаят доминантната си позиция.
Животинското сякаш не иска да излезе от нас, колкото и да го гоним.
Все още не се приема за нормално жената да издържа семейството и дори попадналите в такива ситуации сякаш предпочитат да ги прикрият.
Според проучвания на Pew Research Center от 2017 г., 71% от анкетираните са на мнение, че мъжете трябва да печелят повече, за да бъде едно семейство стабилно, докато едва 32% мислят така по отношение на жените.
Същото проучване сочи, че думи като "лидерство", "амбициозност" и "могъщество" се възприемат като негативни, когато се използват за описание на жени.
Друго изследване с подобна тематика сочи, че подобни стереотипи имат съществено влияние върху начина, по който жените изграждат представите за себе си и за бъдещия си професионален успех.
Очакванията на средностатистическата жена за това дали ще се превърне в източник на основни доходи в домакинството зависят от това каква роля според нея ще иска да изпълнява в двойката бъдещият й съпруг.
Не сме си и помисляли, че семейството е проста работа, но все пак ще е по-добре да не го товарим с прекалено много джендър стереотипи, а заедно и ежедневно да градим хармонията в него.