Бихте ли искали да вкарате малко емоция в отношенията с партньора си? Това не означава, че нещо във връзката ви куца, а просто, че ежедневието си казва думата, пише ТЯ.bg.

Как да станете толкова емоционално близки, както в началото? Тази лесна и експресна програма може да ви помогне. Тя е разчетена за два дни – събота и неделя. При необходимост, може да я повторите няколко пъти, за да получите още по-добър ефект.

Препоръчително е да се изпълнява в спокойна (домашна) обстановка.

Един от основните проблеми на двойките, които са заедно дълго време, е недостатъчното внимание към мислите и емоциите на партньора. Повечето хора обичат да споделят, но не обичат – или не умеят – да изслушват. Това, разбира се, се отразява негативно на отношенията.

За да подобрите емоционалния микроклимат на връзката си, взаимно – с партньора ви - си посветете един уикенд за следните упражнения:

В първия ден – събота:

- Поговорете един с друг за емоциите си в рамките на половин час. Когато вие говорите, не разсъждавайте за отношенията ви или за партньора си. Разказвайте само за собствените си емоции, потребности, за това, какво интересно сте научили напоследък, за ваши приятели, какво ви е впечатлило, какво сте прочели, за какво мечтаете, за качествата, които харесвате в себе си или в някой друг и пр.

- Когато е ред на вашия партньор да говори, не го прекъсвайте в никакъв случай. Вместо това, внимателно слушайте всичко, което ви казва и се опитайте да го разберете. Това е отлична възможност да научите повече за него.

- По време на този разговор, следете за езика на тялото си. Кимайте, усмихвайте се, правете всичко необходимо, за да се чувства партньорът ви комфортно да разговаря с вас.

- Ако партньорът ви е казал нещо, което много искате да коментирате, не го правете веднага. Изчакайте 24 часа и след това си задайте въпроса дали наистина искате да се връщате към този въпрос. Ако ли да – ограничете се до 10 минути и кажете каквото искате. Внимавайте вашите коментари да са изключително позитивни. Ако става въпрос за проблем, бързо го дефинирайте, а останалото време посветете на конструктивни варианти за решаването му.

- Имайте предвид, че след разговора е възможно както вие, така и партньорът ви да не сте много доволни. Не е изключено да разберете нещо ново за човека до вас, докато сте смятали, че знаете абсолютно всичко един за друг. След разговора и за двама ви е необходимо да се разтоварите, да поразсъждавате и да се опитате да приемете нещата такива, каквито са. Излезте на разходка или изкарайте спокойна вечер в къщи, без да се връщате към темата на разговора ви.

Отношенията в двойката могат да се обтегнат с времето и заради това, че партньорите смятат, че другият трябва да знае от какво се нуждаят, за се чувстват щастливи. Това по-често не може да се случи, особено когато не споделяте. Никой не е длъжен да умее да чете мисли (поне засега).

Ето защо, втория ден на уикенда трябва да бъде посветен на разговор за това, какво е необходимо на всеки от двама ви, за да се чувства щастлив.

- Опишете какви знаци на внимание би ви се искало да получавате от партньора си, как бихте искали да прекарвате свободното време с него и пр.

- Детайлизирайте максимално желанията си, за да може партньорът ви да разбере недвусмислено какви са потребностите ви.

- Както и в първия ден, всеки един от двама ви трябва да сподели желанията си, без да бъде прекъсван от другия. И се погрижете слушателя наистина да слуша говорещия.

- След това най-добре отново изкарайте една спокойна вечер в къщи, без да повдигате темата отново. Така ще имате възможност да разсъждавате върху казаното от партньора си.

Ако в бъдеще по-често си припомняте този разговор и се опитвате градивно да използвате получената информация, това кардинално ще подобри емоционалния климат в отношенията ви с любимия човек.

ТЯ.bg