Всяко време има своите типични заболявания и състояния, на които те се отдават. Но първичните симптоми често могат да бъдат погрешно разчетени от неспециалиста и да се стигне до погрешна диагноза и последващо грешно лечение с неизвестни последици.

Сигурни ли сте, че не се опитвате прекалено много да "прескочите" посещението при лекар и не искате сами да си поставите диагнозата, подмамени от многото днешни източници на информация?

За да не се стига до това, предлагаме ви своеобразен списък на най-популярните в днешни дни диагнози, които обаче понякога се оказват мними:

1. Синдром на хронична умора

Терминът е възникнал за първи път през 1988 г, а през 1990 в САЩ вече е създаден Национален център за лечение на хроничната умора. Но достатъчно изследвания за причините и клиничната картина на заболяването все още не са направени. Патологията се диагностицира трудно и не се поддава на ефективно лечение. Засега лекарите се ориентират по симптомите:
• продължителна умора (поради някаква неизвестна причина),
• мускулен дискомфорт,
• треска,
• болезнени лимфни възли и стави,
• намаляване на паметта,
• депресия.

Единствените общовалидни съвети на лекарите засега са да се почива повече и да се правят повече движения. И никакви лекарства, техники и други средства!

Какво все пак да направим
Всеки дискомфорт е повод да се провери здравето - за наличието на някакъв вирус или хронична инфекция, които са с подобни симптоми. Преразгледайте и психологичните си проблеми. Регулирайте своя дневен режим на труд и отдих, отделете си време за разходки и... най-вероятно ще забравите за диагнозата.

2. Дисбактериоза

Микрофлората на червата е индивидуална за всеки организъм. Достатъчно точни данни за всички полезни и вредни бактерии, които населяват тялото, все още няма. Изследванията за дисбактериоза дават само приблизителни резултати и зависят най-вече от това, което сте яли в скоро време. По-ефективна картина може да даде биопсията на червата.

Какво все пак да направим
Ако чувствате гадене, подуване на стомаха, страдате от запек или разстройство, миризма в устата или алергични реакции към на пръв поглед безобидни продукти, незабавно потърсете съдействие от гастроентеролог. Безсмислено е да приемате по собствена преценка пробиотични добавки за профилактика. Те могат да се прилагат, но само в съчетание с препаратите, лекуващи основния проблем.

3. Шлака

Само мързеливият не се е изказал още по повод на токсините, шлаката и всичко необходимо за прочистването на организма. За прочистване се предлагат билки, лекарствени препарати, клизми... Но в същото време трябва да се подчертае, че в нито един сериозен медицински източник не се среща терминът "шлака".

Какво да направим
Ако имате съмнение, че нещо със здравето ви не е наред и страдате от лошо храносмилане или блед цвят на лицето, незабавно се свържете със своя лекар и си направете пълно изследване на органите на коремната кухина. Нека едва тогава лекарят прецени какво лекарства са ви необходими: хепатопротектори, слабителни или други. Правилно подбраното лечение заедно с подходящата диета ще ви помогнат да прочистите организма си от неприятните усещания и... заблуди.

4. Повишен холестерол

Холестеролът е само един от предразполагащите фактори за развитието на сърдечно-съдовите заболявания. При това той не е главният! От значение е не толкова количеството му колкото неговото поведение в обмяната на веществата. А особеностите на липидния (мастния) обмен е обусловен генетично. И никакви биодобавки или кисело мляко не могат да го променят.

Какво да направим
Не се поддавайте на антихолестеролната истерия - за търговията важат други закони, а не тези на здравословният начин на живот. Спокойно определете индивидуалните си рискови фактори, направете си изследванията, които вашия лекар ще ви назначи, а след 40-годишна възраст всяка година си проверявайте нивото на холестерола в кръвта.

5. Хелминтоза

Къде ли не можем да прочетем, че "до 80% от всички съществуващи заболявания са пряко предизвикани от паразитите или са следствие от тяхната жизнена дейност в нашия организъм..."
Съществуват инфекциозни и паразитни болести, по които Световната здравна организация прави своята статистика. А в нейния доклад за 2005 г. че написано, че "паразитните заболявания заедно с инфекциозните съставляват 9% от общата заболеваемост".

Какво да направим
Няма място за паника, ако сте погалили непознато куче или сте изяли парче недобре изпържена риба. Разбира се, при наличието на определени оплаквания (диария, треска, болки в стомаха) трябва да се изследвате при паразитолог, който при необходимост ще ви предпише нужните лекарства.

6. Авитаминоза

Доскоро за витамините са говореха само добри неща - че те са нашите защитници срещу рака, инфарктите, простудата. Едва ли не панацея срещу всички заболявания и еликсир за вечна младост! Със сигурност няма човек, който да не е чувал, че ако боледува често, явно има недостиг на витамини.

Спор няма - в една или друга степен ние изпитваме недостиг на витамини. Но колко и какви точно може да се определи само след провеждането на кръвни изследвания, оценка на обективното състояние и преглед на съпътстващите заболявания. Съществува дори мнение, че организмът започва действително да страда от авитаминоза само в случай на прекомерно количество на един или няколко витамина на фона на недостига на други.

Какво да направим
Трябва ли постоянно да приемате витамини и какви следва да определи само лекуващият ви лекар. Това се отнася особено за мастноразтворимите витамини (А, Е и D), които се натрупват в организма и тяхното прекомерно количество може да има сериозни последствия. Сезонните поливитаминни комплекси, употребявани според предписанията, не могат да нанесат вреда.

здраве.bg