Отговорът на този въпрос е на пръв поглед ясен - 25 декември е денят, в който Исус се е родил и който християнският свят чества като основен за религията празник. Но дали това наистина е така и как можем да знаем със сигурност?

Историците все още спорят за точната дата на рождение на Божия син, тъй като липсват преки доказателства, които да свидетелстват за нея. Библията също не споменава конкретна дата.

Една от ранно християнските легенди гласи, че Дева Мария е разбрала, че носи дете на 25 март - девет месеца преди 25 декември.

Снимка 330558

Източник: iStock

Друго поверие пък се уповава на факта, че по онова време хората са боготворели слънцето като първоизточник и върховно божество, а дните около зимното слънцестоене (21-22 декември) са се асоциирали с почетни празненства.

Така по времето на Константин I църквата и политическите лидери са започнали да християнизират обществото, като се опитват да променят масовите духовни възгледи. Счита се, че първите християнски коледни празненства за започнали именно тогава - на 25 декември 336 г.

Първите коледни празници са се провели по времето на Константин I.

Източник: iStock

Първите коледни празници са се провели по времето на Константин I.

Но дори и това да е така, как бихме могли да сме сигурни, че 25 декември в модерния григориански календар съответства на същата дата от Юлианския календар от преди 1700 години?

Григорианският календар е приет на 4 октомври 1582 г., с което буквално са били загубени 10 дни, тъй като новият календар е започнал от 14-и, вместо от 5 октомври. На доста места по света все още има християни, които празнуват Коледа на 6 януари, както би се падало по Юлианския календар.

Едва ли някога ще може наистина да разберем коя би била най-правилната дата за честване на Коледа, тъй като още от самото начало на празника тя не е била съвсем ясна. Въпреки това нищо не ни пречи да ползваме общоприетата дата 25 декември, за да сме близо до хората, които обичаме и да отдадем чест на добрината и любовта, на които Христос някога е дошъл да ни научи.