Ванилов шейк, ванилов сладолед, ванилов крем и какви ли не още изкушения с любимия вкус и аромат. Ванилията е една от най-често използваните съставки в сладкарството. В същото време, нейната цена се покачва все повече и повече.

Днес цената на килограм ванилия е по-висока от тази на килограм сребро, изчислиха са от Business Insider. А причината са най-вече климатичните промени, които оказват сериозно влияние върху реколтата.

Ваниловият сладолед може да стане лукс

Източник: iStock

Ваниловият сладолед може да стане лукс

Кражбите, замърсяването и сложното опрашване също оказват влияние.

Ванилията е специфично растение. Шушулките му изискват доста време, за да станат годни за употреба. Най-често минават между две и три години, докато узреят напълно. А красивите цветове разцъфтяват само за един ден в годината.

На повечето места, където расте ванилията, няма достатъчно насекоми, които да опрашват растенията. В Мадагаскар, където се произвежда 80% от ванилията по света, опрашването става с помощта на хората.

А в Мексико, където е сред традиционните за региона растения, реколтата бележи драстичен спад заради обезлесяването. Покълването на нови растения пък изисква няколко месеца.

Ванилова плантация

Източник: iStock

Ванилова плантация

Когато растението е достигнало зрялост, често става и обект на кражба. Ваниловите зърна се смесват с други съставки от недоброжелатели и така се създават продукти, които минават за натурални, а всъщност не са.

Природните катаклизми унищожават реколтата, а след това са необходими години, за да се възстанови тя. А много фермери се отказват, защото ванилията е прекалено трудоемка и рискова култура.

И всички тези трудности, които все повече се задълбочават, очаквано водят до покачване на цената на ванилията, която сме свикнали да приемаме като базова съставка. Но скоро може да не е точно така.

Снимка 381236

Източник: iStock

Разбира се, говорим за истинската ванилия, а не за изкуствените продукти с аромат на ванилия. Те пробиват на пазара още през 80-те, но в последните години са на заден план покрай био вълната.

Когато търсенето се увеличава, а предлагането не може да отговори на тази промяна, ефектът е върху цената. Така ванилията скоро може да се превърне в една от културите, застрашени от изчезване.

Бананите Кавендиш може скоро да изчезнат

Ще изчезнат ли бананите

Защо им остават между 5 и 15 години, според експертите

Единственото успокоение е, че това вероятно ще се случи след десетки, стотици години, ако прогнозите се окажат верни.