Сигурно знаете, че първото неофициално засвидетелстване на уважение към будителите се е състояло през 1909 г. в град Пловдив., както и че днес отдаваме почит на всички възрожденци, просветители и борци за духовна свобода на българския народ.

Защо обаче честваме Деня на народните будители точно на 1 ноември и как се е родила идеята?

Снимка 321203

Източник: iStock

След края на Първата световна война сред обществото се е усещало духовен срив. Правителството на Александър Стамболийски, което води политика за повдигане на националния дух, предприема стъпки към спирането на този процес.

В основата на създаването на празника стои Стоян Омарчевски, който е министър на просвещението от 1920 г. до 1923 г. Омарчевски оставя трайни следи в културната история на страна ни. Именно той внася законопроект за поставянето на бюстове на заслужили българи по централната алея на Борисовата градина в София.

Омарчевски възприема идеята за ден на будителите, родила се в главата на обикновен селянин, написал писмо до него, в което казвал, че трябва да се отдава почит на големите българи. И бил прав. Почит трябвало и трябва да се отдава.

Снимка 321219

Източник: GettyImages

Името на празника във вида му, в който го честваме и до ден днешен, като Ден на народните будители, пък е дело на проф. Боян Пенев.

За официалното отбелязване е избрана датата 1 ноември, на която също така отдаваме почит на рилския чудотворец св. Иван Рилски, небесен покровител на българския народ.

След политическата промяна на 9 септември 1944 г. Деня на народните будители отпада от списъка на празниците. И така до 1992 г., когато отново е официално възобновен и се почита до днес.

Честит празник на народните будители!