Тероризмът е заплаха, екологичната катастрофа е въпрос на време, а процентът на затлъстяващите расте с всяка година. Ужасни факти, информацията за които обаче приемаме с жадно удоволствие. Защото, както се учи в журналистическите факултети, добрата новина не е новина. Въпросът е, че зад типично човешкия песимизъм има няколко разумни обяснения.

Лошите новини са внезапни и заслужават внимание

Добрите обикновено са въпрос на продължително развитие. Само помислете за катастрофи, земетресения и терористични атаки - от една страна, и за разработката но ново революционно лекарство - от друга. Проблемът е, че тази специфика на новините ни кара да мислим, че се случват основно неприятни неща, което не е истината.

Снимка 394834

Източник: БГНЕС

Лошите новини ни "подготвят" за бъдещето

В далечното и не толкова далечното минало да знаеш какви опасни животни живеят наблизо или какви банди вилнеят в околността е било ценна информация. Времената може да са се сменили, но не и пристрастията ни към новини, които съобщават за опасности. Учените установяват, че дори хора, които твърдят, че искат да виждат повече позитивни новини, първо проверяват негативните.

Лошите новини се променят

Светът може да се развива към по-добро, но лошите новини също еволюират. Някои болести са изкоренени, бедността намалява, за 2017 г. няма нито една самолетна катастрофа с пътнически самолет. Затова пък и минималната злополука се превръща в новина. Може би е трудно, но си струва да се замислим, че светът всъщност е доста по-добро място от това, което е бил преди 100 години например.