Коледа вече е зад гърба ни, а съвсем скоро ще дойде времето да развалим елхата и да се сбогуваме с коледното настроение до края на 2019 г. Ако украсяваме изкуствена елха, няма особен проблем - прибираме я пак в кутията и я пазим прилежно, докато отново влезе в употреба.
Въпреки че все по-малко хора избират естествените коледни дръвчета, продажбите им в световен мащаб все още генерират сериозно число. И отново на преден план изниква въпросът за какво ни е да отсичаме дърво, което след 10, 20 или 30 дни вече ще ни е непотребно.
Най-лесно е да махнем с ръка и да кажем, че по-голяма глупост от това няма. Но има хора, които насочват усилията си в посока оползотворяване на дръвчетата, които вече са донесли коледния дух в един или друг дом, и на пръв поглед са си изпели песента.
Източник: iStock
Боровите иглички се разграждат много по-бавно от останалата дървесина и така се превръщат в един биологичен отпадък, който замърсява въздуха. При гниенето им се отделя въглероден диоксид, който и без това е с повишени стойности в повечето по-големи населени места.
Затова ще бъде страхотно, ако успеем да се лишим от още един замърсител, но идеята за рециклиране на коледни елхи още ни звучи някак далечна.
Игличките на елхата могат да се използват за направата на различни продукти, а не само да правят досаден боклук у дома. Вероятно сме чували за сладко и мед от борови клонки, които могат да се използват като натурални и доста по-безвредни подсладите. Но те могат и много повече от това.
Източник: iStock
Студенти от Университета в Шефилд работят над проучване, целящо да затвърди боровите клонки като екологична алтернатива на редица химикали, използвани в промишлеността.
В основата на тази теория е фактът, че един от елементите в най-голямо количество в боровите иглички, е комплексен полимер, познат като лигноцелулоза. Той се отделя и при компостирането и може да се използва като биоенергия. Тъй като това е комплексен полимер обаче, неговата употреба в индустрията не изглежда особена ефикасна и не се прилага.
Но ако елементите от него се разпаднат на съставни части, се получават вещества, като захари и феноли, които се използват в редица почистващи препарати, както и във водата за уста например.
Това разпадане може да се получи с помощта на топлина и разтворител като глицерол. При смесването се създава течен, биологичен продукт, наподобяващ олио. То може да се използва за производството на подсладители, както и на бои, лепила и други подобни продукти.
Според смелите виждани на изследователите от университета, след години ще е възможно дървото, което е красило дома ни по Коледа, след празника да се превърне в суровина за боя, с която да пребоядисаме същия този дом, пише Daily Mail.