Учени от Йорския университет потвърдиха това, което знаем отдавна - трябва да говорим с кучето си сякаш е човек. Но има някои малки специфики, с които е добре да сме наясно.

Комуникацията с лаещия домашен любимец e изключително важна за връзката помежду ни и подобрява неговата концентрация. Кучетата имат нужда да чуват ритмична реч, в която влагаме емоция, за да могат да ни свързват с нея.

Снимка 344154

Източник: iStock

Често когато говорим на кучето си, както на дете, смятаме, че така то ще се привърже още повече към нас. И това ни се струваше нормално, защото досега нямаше конкретни изследвания по въпроса, които да дефинират как точно речта ни влияе на малките и на по-възрастните кучета.

Според последното изследване по точно този въпрос, кучетата обръщат повече внимание именно на хората, които им говорят по този детински начин, колкото и лигаво да изглежда. Освен това са склонни да прекарват повече време в тяхната компания. Емоционално говорене в случая не значи да се караме, а точно обратното.

Снимка 344153

Източник: iStock

Когато комуникираме с кучето, трябва да използваме не само по-висок и тънък глас, но и много жестове с ръце. Това подобрява и връзката помежду ни. Дори доброто старо "дай лапа" върши работа.

А ако сме по-напреднали, може да опитаме номера с трите чашки и "тука има - тука няма". Вероятно ще останем изненадани от домашния си любимец.

Снимка 344151

Източник: iStock

Важно е и речта да съдържа думи и изрази, които са познати на кучетата. "Гладен ли си?", "Искаш ли да ходим на разходка?". Когато задаваме на домашния си любимец едни и същи въпроси, той припознава отношението в думите ни и това го прави по-привързан към нас, пише Daily Mail.