Всички сме били там в един или друг момент - влюбваме се в някого, той/тя ни се струва като най-интересният и привлекателен човек на планетата, и всичко е супер. Но губим интерес само няколко седмици, след като сме влезли в интимни отношения.
Добрата новина е, че това е напълно нормално и доста често срещано явление в днешно време, казва психологът и сексолог д-р Маргарет Пол.
Причината, казва тя, се крие в страховете ни - страх да се отдадеш напълно на лудостта на любовта и да бъдеш манипулиран от половинката си, и страх да загубиш човека до себе си или да бъдеш отхвърлен от него.
Източник: iStock
Според д-р Пол и други психолози, тези страхове са само фасада за по-дълбок проблем, който имаме - че не обичаме себе си достатъчно.
Хората задържат любовта, когато обичат себе си, а не когато жертват себе си в името на това да имат контрол над ситуацията.
Ако влизаме във връзката, защото искаме да се чувстваме обичани и ценени, искаме да получаваме нечие време и усилия - обричаме по-нататъшните си отношения на провал.
Източник: iStock
Д-р Пол сравнява този тип отношения със зависимостите към стимуланти - вземаме нещо, за да се почувстваме пълноценни, готини и смислени за времето, в което сме под въздействие. След като ефектите свършат, сме отново празни.
Ако изоставим себе си и любовта към нас самите, не ни остава нищо, което да отдадем на другия човек. Същевременно се чувстваме празни, защото сме неглижирали собствената си личност в стремежа да се харесаме на партньора си.
Изтощени и в дисбаланс със себе си, не ни остава нищо друго, освен да загубим интерес и към отсрещния човек.