Анализ на резултатите от многобройни проучвания за влиянието на електронните игри върху структурата и функцията на мозъка показва, че игрите наистина изменят областите от мозъка, които отговарят за вниманието и визуално-пространствените ни умения. Те имат обаче ефект и върху тези, които са свързани с пристрастяването.
Все повече хора спадат към категорията на геймърите, въпреки че точно запалените геймъри не биха причислили към гилдията си онези, които играят на телефона, докато пътуват. През 2016 г. средната възраст на феновете на електронни игри е била 35 години.
Главният автор на анализа, публикуван в научното списание Frontiers in Human Neuroscience Марк Палаус, казва: "Игрите са възхвалявани или демонизирани, често без това да се основава на истински данни. Но те са толкова популярно занимание, че изглежда всеки има мнение по въпроса."
Източник: iStock
Това е причината екипът му да потърси дали сред научните изследвания, посветени на ефектите на игрите върху мозъка, ще открие някакви зависимости. Учените прегледали резултатите от 116 проучвания, като 22 от тях разглеждали структурните изменения на мозъка, а 100 - промените във функциите на мозъка и/или поведението.
Оказало се, че видео игрите влияят на вниманието ни, като някои геймъри имали подобрени способности в това отношение. Учените открили и доказателства, че тези игри повишават размера и подобряват ефективността на областите от мозъка, които са свързани с визуално-пространствените умения.
Но толкова за добрите страни на тези занимания. Както всичко в живота, така и електронните игри не са само черни или само бели. Те водят до пристрастяване, което се изразява както във функционални, така и в структурни изменения на определени области на мозъка, свързани с пристрастяването. Промените са аналогични на тези, наблюдавани при други видове пристрастяване.