Любов от пръв поглед - всички сме чували за нея, но има ли я в действителност?

Антропологът Хелън Фишър, посветила се на изследването на законите на привличането и любовта между хората, смята, че обикновено при първата среща на човек са му достатъчни три минути, за да разбере иска ли да допусне непознатия в своя живот.

Фишър обяснява, че еволюцията е направила така, че нашите мозъци много бързо да вземат решение - искаме ли да имаме деца от индивида от противоположния пол, или не.

Снимка 311617

Източник: iStock

Оказва се, че любовта и похотта се задействат едновременно, но в мозъка зарята възниква в различни центрове. При проучване е установено, че хормоните, отговорни за любовното преживяване, са способни да достигнат до мозъка за 1/5 от секундата.

Това означава, че нашият мозък е способен да се влюби практически мълниеносно, наистина от пръв поглед. Но какво се случва след това в нашата глава, между първите части от секундата и трите минути при първата среща?

Снимка 317347

Източник: iStock

Психолози от холандския университет в Грьонинген се усъмниха в съществуването на любовта от пръв поглед, след като проведоха експерименти с 396 студенти.

Доброволците следвали в Германия и Холандия, като повечето от тях били жени.

На участниците в експеримента са показани снимки на непознати, а след това те разказвали какви чувства са породили у тях фотографиите - от страст и привързаност до дълбока емпатия.

Снимка 287325

Източник: iStock

След това били проведени сеанси с бързи срещи, при които двойките били заедно 90 и 20 минути. При 32 участници били забелязани признаци на "любов от пръв поглед". След поведени повторни анкети станало ясно, че любовта от пръв поглед всъщност не е истинска любов.

Според психолозите чувството, което изпитваме при "пръв поглед" е чисто  физическо привличане, което може да е съпроводено от остър "прилив на страст". Тези усещания обаче не оказват дългосрочно влияние върху психоемоционалното състояние на хората.