През октомври National Geographic ще пренесе читателите на хиляди километри до враждебните брегове на пустинята Намиб. Авторът Роф Смит и фотографката Ейми Тънзинг ще ни върнат пет века назад към епохата на Великите географски открития.
В края на XV в. Вашку да Гама първи открил път около Африка към Индиите. Всяка година цели флотилии тръгвали от португалската столица Лисабон, за да се върнат натоварени с екзотични подправки. Само че в морето дебнели опасности.
През 2008 г. работници в строго охранявана диамантена мина в Намибия се натъкнали на останки от корабокрушение. Златни монети и стари документи разказват историята на кралския кораб „Бом Жезус", който се отправил на последното си плаване през 1533 г.
Съдбата си направила жестока шега с жадните за богатства моряци, като ги изхвърлила на пустинен бряг, обсипан с диаманти. Нито един не се завърнал.
Испански и португалски монети, предназначени за закупуването на индийски подправки, се смесили с венециански, флорентински и мавърски пари (горе) в ковчежетата на кораба. На обекта са открити почти 23 кг златни монети.
National Geographic България ще ви разкаже още за съдбата на дивите коне на България, за развитието на исляма в съвременна Индонезия, за миналото на Сахара, когато там са живели ловци, земеделци и дори слонове.
Ще научите още и за едни от най-древните морпеплаватели - кожестите костенурки.
Разгледайте фотогалериите към статиите на интернет адрес: www.nationalgeographic.bg и пак там вижте интерактивната схема, представяща устройството на кожестите костенурки.