Новата година започва с откриването на дългоочакваната и амбициозна (€ 798 милиона) Elbphilharmonie в Хамбург - комплекс оперна концертна зала, проектиран от швейцарското студио Herzog & де Meuron.

Старите докове на града, сега са трансформирани в нов квартал на Хамбург - където са всички скъпи ресторанти, хотели и жилищни блокове и където Elbphilharmonie изглежда сякаш е на гребена на масивен тухлен бункер, като огромна и прозрачна стъклена вълна разбиваща се над скала.

Снимка 271973

Бункерът е всъщност склад от 1960-те, проектиран от следвоенния архитект Вернер Калморген. Създаден за съхраняване на чай, кафе и какао, както и неговите предвоенни предшественици, датиращи от векове, сега складът служи като паркинг и спомагателни помещения за стъклената концертна зала.

Снимка 271974

В Гданск, Полша, поразителен музей, посветен на Втората световна война трябва да отвори врати през януари, но той е и предмет на горчив политически спор.

Проектиран още през 2008 г., от Studio Architektoniczne Kwadrat, музеят има за цел да разкаже историята на въздействието на войната върху обикновените хора, цивилни и войници, поляци или не.

Снимка 271979

С професор Норман Дейвис, експерт по полска история, председател на консултативния съвет, правомощията на музея са да проучва усърдно и събира колекция от цяла Европа и Съединените щати.

Сега, обаче, дясното правителството на страната казва, че програмата му е грешна. Според политиците музея трябва да се фокусира изключително върху ролята на Полша по време на войната и е необходимо към него да се присъедини второ място, нов музей, посветен на битката при Вестерплате, когато през септември 1939 г., Германия напада Полша през Гданск.

Снимка 271978

Междувременно политически спорове бушуват и в Потсдам, Германия. Тук, на пръв поглед невинен план за възстановяване на барокова кула на църквата Гарисън от 1730г. - поръчана от Фридрих Вилхелм I крал на Прусия на архитекта Филип Герлах - в чест на 500-та годишнина от рождението на протестантството през октомври 2017 г., е осъден от мнозина.

Докато голям брой исторически сгради, повредени или унищожени по време на Втората световна война са били възстановени в Германия през последните години, нито една не е била толкова противоречива като тази църква, опустошена от пожар в резултат на бомбардировка през април 1945 г.

Снимка 271975

Защото това е мястото, където Хитлер - роден католик - полага клетва като канцлер пред 85-годишния немски президент, фелдмаршал Паул фон Хинденбург, пруски аристократ облечен в същия ден в пълна военна униформа.

Антипатията към проекта за реконструкция е, може би, разбираема, въпреки че открито военните символи - издълбани каменни ножове, барабани и пистолети - са били пропуснати при реставрацията и е направено обещание, че ако наоса на църквата е възстановен резултатът ще бъде изцяло модерен дизайн.

В Сантандер, северозападна Испания, международно известният архитект Ренцо Пиано - италиански сенатор и природозащитник - е изправен пред противоречия от различен вид свързани с проектирането на центъра Ботин, културен комплекс, финансиран от фондация създадена от собствениците на Banco Santander, който трябва да отвори врати през 2017 г.

Пиано е направил почти всичко възможно, за да се запази изгледа към морето от града и да запази сградата не по-висока от дърветата на улицата.

Той използва лека конструкция и леко извити форми, които да пречупват светлината с почти 360,000 бели кръгли керамични плочки.

Снимка 271982

И, все пак, Антонио Гонзалес-Капител, професор в департамента по архитектура на Политехническия университет в Мадрид, казва пред пресата: "Не трябва да се строи на брега на Карибско море - това е било част от архитектурния здрав разум през последните 3000 години."

Expo 2017 - наследник на великата световна изложба от 1851г., проведена в Лондон - вече не притежава оригиналността на своите предшественици и тяхната иновативна архитектура, но тазгодишното издание може да ни изненада.

Снимка 271980

Събитието този път ще се проведе в Астана, столицата на Казахстан, икономически успешна, бившата съветска социалистическа република е доминирана от Нурсултан Назарбаев, който иска да се представи добре пред международните гости. Колко чужденци ще пътуват до Астана между юни и септември 2017?

Трудно е да се каже, но те ще са любопитни да видят 30-те въртеливи футуристични сгради, проектирани с тема "Future Energy", от архитектите от Чикаго Адриан Смит и Гордън Гил. Смит е бил архитект в екипа на Бурж Халифа, Дубай, най-високата сграда в света в момента, сега той и Гил работят по много по-висок, с около един километър небостъргач - Джеда в Саудитска Арабия, който трябва да бъде завършен през 2020 г.

Снимка 271986