5 декември източноправославната църква посвещава на светеца св. Сава Освещени. Според житието му свети Сава е роден е в областта Кападокия в семейство на заможни родители. На 17 години приел монашеството, а до края на живота си построил множество манастири и болници. Починал е на 93 години от естествена смърт.
В българските предания обаче най-често Сава е представена като светица - покровителка на чумата, пише списание Hera.bg. Българинът смята, че тя е сестра на Варвара, а нейн брат е Св.Никола, чиито празник се отбелязва ден по-късно на 6 декември. В някои места честват празника като на светец - мъж, покровител на вълците (вълчи пастир). Обредните практики са сходни като тези за Света Варвара, защото двете сестри подготвят всичко за деня на брат им Никола. "Варвара вари, Сава пече, Никола иде с голямата лъжица и гости гощава." - казва народната приказка. Сава е свързана и с плодовитостта, за това на този ден яловите булки изпълнявали ритуал заедно с най-старата жена в дома. Жената, която искала дете правела обреден хляб. Започвала да пресява брашно със сито обърнато наопаки, а най-старата жена й казвала "Обърни, чедо, ситото, че да ти се обърне корема".
Предците ни изпитвали страхопочитание към Св.Сава защото вярвали, че "засява" болестите по хората, от там идва и израза "Варвара заварява болестите, а Сава ги разсява."
На Савинден се подготвя Никулденската трапеза, а на някои места приготвят в чест на мъртвите варено жито и го раздават на гробищата за помен. Друга традиция е да се празнува за сечено и порязано, на този ден никой не трябва да пипа остри предмети, за да не се порязва никой вкъщи през идната 2015 година.
На 5 декември е хубаво да се месят и раздават за здраве мекици, но основната суматоха около този и предния ден, преминава в подготовката за Никулден.
Именници са: Венцислав, Венцислава, Владислав, Владислава, Десислав,Десислава, Сабина, Сава, Савка, Савчо, Светослав, Светослава, Слав,Слава, Славей, Славейка, Славейко, Слави, Славка, Славчо, Станислав,Станислава, Съби, Събина.