Православната църква чества на 2 януари Свети Силвестер (Силвестър), папа Римски и Преп. Серафим Саровски Чудотворец. Преподобният Серафим Саровски (в света Прохор Сидорович Машнин) е роден през 1754 г. в град Курск в уважавано търговско семейство.

Тържествено ще бъде пренесена частица от мощите на светеца от Руския храм-подворие „Св. Николай". В 9.00 ч. ще започне св. Литургия в Руската църква, която ще оглавят Велички еп. Сионий и Браницки еп. Григорий. По време на богослужението мощите ще бъдат изложени в центъра на храма за поклонение.
В 10.30 с литийно шествие ще бъдат пренесени мощите на св. Серафим Саровски в патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски".

Баща му изгражда храмове, а майка му възпитава трите си деца, от които Прохор е най-малкият. От малък желаел да стане монах. Съвременниците на св. Серафим отбелязват, че светият лечител изцелявал не толкова с кротка дума, колкото с любов и радост, които струяли от него. Към всички преподобният Серафим с умиление се обръщал с думите: "Радост моя!".

Св. Серафим предал Богу дух на 15 януари 1833 г. Мощите му се пазят в Троицкия храм на Дивеевския манастир, на който той е покровител. Канонизиран е за светец през 1903 г. На тържествата по неговото канонизиране тогава присъствали около 300 000 вярващи, между които и император Николай II със своето семейство.

Този празник се нарича още Карамановден, Волски празник, Риначовден, Силвестри, Силвестровден. Имен ден днес празнуват: Силвестър, Силвия, Силвана, Серафим, Гopан, Гopица. В България втори януари е известен като Карамановден, защото се почита здравето на добитъка.

Млади момчета минават през дворовете и почистват оборите, за да са здрави животните, за което получават дарове от стопаните. В Западните Родопи наричат деня Сполезов и гледат кой пръв ще влезе в къщата. Гостът трябва да е добър и заможен човек, за да бъде и годината, която идва добра и заможна. Не се слагат свинско месо и сланина, за да бъдат здрави животните.