Нов материал, който има структурата на Айфеловата кула, но за разлика от гордостта на френската столица тежи невероятно малко - 100 пъти по-лек е от стиропора - са разработили американски учени от щата Калифорния, пише сп. „Сайънс".

Резултатът от усилията на агенция DARPA и екип изследователи от Калифорнийския университет, Калифорнийския технологичен институт и HRL Laboratories е материал с клетъчна структура, в която 99,99 от пространството е въздух, предаде Electronista.

Новият метален материал е стократно по-лек от стиропора, нещо повече - той спокойно може да стои върху главата на глухарче, без при това да го повреди. Всеки, който някога е държал в ръцете си това цвете, разбира за какви качества на новия материал става дума.

Създаден е в лабораторни условия. Плътността му е изключително ниска - 0,9mg/cm3, което му придава ниско тегло и в голям обем. Структурата на новия материал наподобява тази на марулята или както вече бе споменато - конструкцията на Айфеловата кула. Благодарение на това материалът може да издържа на големи товари и външни влияния предвид специфичния начин на взаимодействие на изграждащите елементи.

Размерът на дебелината на стените на елементите на този полупразен никелово-фосфорен материал е 100 нанометра. Отделните тръбички образуват звездовидни триизмерни форми, които заедно изграждат общата конструкция и придават якостните свойства на материала. Предвид неговата лекота, той би бил изключително полезен за редица сфери на съвременната индустрия включително електрониката.

Една от най-добрите му характеристики е високият коефициент на абсорбация на енергия, като той може да възстановява формата си и след деформация на 50%. Свръхлекият материал може да бъде използван за производство на батерийни електроди или за заглушаване на енергийни и звукови вълни.