Станислава Армутлиева използва всички средства, за да запуши устата на музиканти и журналисти и не само да запази статуквото, но и да увеличи властта си. Това стана ясно от Общото събрание на „Музикаутор", което се проведе в неделя, но беше закрито за медиите. „Срещата е вътрешноведомствена и информация от нея не бива да достига до журналистите, тъй като от това ще се възползват ползвателите на музика и ще спрат да плащат", заявили единодушно членовете на Управителния съвет на дружеството, научи „ШОУ".

Въпреки тайнствеността на масонска организация информация от Общото събрание, на което в крайна сметка не се е случило нищо, изтече в пространството. Оказа се, че голяма част от музикантите, които трябваше да гласуват за изхвърлянето на Армутлиева от Управителния съвет /УС/ на „Музикаутор", са се стреснали от думите й, че може да загубят парите си, тъй като ползвателите ще спрат да плащат. Заплахата беше подкрепена и от представител на Сдружението на заведенията в България, който няколко часа по-рано публикува следното съобщение във Фейсбук-групата срещу Саня:

„Здравейте, изпълнители. Моля да подкрепите нашия бранш във войната срещу „Музикаутор" и ПРОФОН. В момента сме принуждавани да плащаме авторски и сродни права. Ние категорично отказваме да заплащаме таксите, докато не стане ясно как се разпределят сумите по веригата", написа Стоян Желев, представител на Харманли в сдружението. Въпреки че става дума за Харманли, откъдето идват твърде дребни суми, заплахата, че разбиването на статуквото ще спре постъпленията в организациите, доби реално измерение. Така Армутлиева има коз, който ще вади винаги, когато почувства поста си застрашен.

В крайна сметка обаче на това Общо събрание - дълго чакано и още по-дълго афиширано, не се е решило нищо, научи „ШОУ". Единствената промяна в УС е, че на мястото на Гери Турийска, която е женена за председателя Ясен Козев и поради тази причина подаде оставка, влезе Васил Русев (Чайката).

И нито дума за оставка на Армутлиева и излизането й от Управителния съвет. Дори от Рут Колева!

„Аз фигурирам тук не в лично качество, а като представител на „Вирджиния рекърдс", затова и не съм в конфликт на интереси като председател на УС на ПРОФОН", заявила Саня, а разглеждането на казуса било отложено за след шест месеца, когато евентуално ще бъдат приети и нови правила в устава на сдружението. И когато е много вероятно, отново ще остане на поста си, въпреки че няма законово право да е там, тъй като е успяла да сплаши прекалено много хора.

"Аз не съм член на Музикаутор и Профон в лично качество" - казва госпожата. А тогава с какво право присъства лично на УС на Музикаутор? Съгласно Устава тя трябва да участва чрез представител, а не ЛИЧНО! Това е поредно нарушаване на Устава. От нейна страна. И от страна на УС, който трябва да следи за спазването му!", коментира скандала култовият текстописец Александър Петров. Рапърът Петър Петков-Гетомен пък ще заведе дело срещу Управителния съвет за системно нарушаване на собствения им устав.

Повечето музиканти обаче са очевидно отегчени и нямат дори намерение да се изправят срещу статуквото, което ги съсипва.

„Прибрах се от годишното събрание на „Музикаутор". Нямам никаква идея какво точно се случи там. От втория час нататък се намирах в състояние на дълбока наркоза, като около четвъртия час благодарях на бога, че не съм си взел някакво малко ножче, за да си направя сепуко, тъй както си седях на последния ред в залата, не помня коя на последния етаж на НДК.

Иначе се разбра, че УС е обидчив, музикантите - недоволни

Толкова недоволни, че от широко развълнуваната за бъднините си гилдия, която наброяваше няколко хиляди души на онази страница срещу Саня Армутлиева, днес дойдоха титаничните... 140. Което, както казаха всички, било подвиг. Подвиг беше и това, че издържах едно събрание, в което УС показваше, че въпреки широко афиширания опит бърка елементарни процедури, а сред музикантите преобладаваха предимно лични проблеми - кой на кого какво му забранил да изпълнява", написа във Фейсбук музикантът Венци Мицов и заяви, че повече няма да ходи на събрания.

Композиторът Миро Гечев пък призова Армутлиева да се обере поне малко откъм професионални ангажименти. „Днес на Общото събрание на „Музикаутор" не бяха взети кой знае какви решения. Много съм разочарован от факта, че наглостта достига дотам, че г-жа Армутлиева според своите твърдения не е в "конфликт на интереси". Вербално никога не можем да я преборим, след като тя винаги цитира нови и нови имена на фирми, от чието име участва в дейностите!!! Вече напълно й изпуснах бройките на фирмите! Как е възможно една и съща личност да е управител на 8 фирми, да е в Управителния съвет на ПРОФОН (председател), да е в Управителния съвет на „Музикаутор", да е в жури в „X фактор", да е продуцент на артистите от „Х фактор" и едновременно с това съпруга и майка на 2 деца! Как успява? Кога намира време? Добра ли е във всичко това? Конфликтът на интереси е ясен.

Не знам защо спорим само... Ако има някой сред нас в музикалната индустрия, който да е в явен конфликт на интереси, то това е именно Станислава и никой друг. Какво да правим вече?!? Саня, моля те, обери се! Няма какво да ги разтягаме локумите! Нека работим цивилизовано. Избери си какво искаш да правиш и го прави на 100%! Така, както правиш, губят „Музикаутор", „Профон", „Х фактор", навярно и децата ти! Не можеш да бъдеш добра и на 100% във всичко. Това не е кариера!", възмути се Гечев, който е от малкото, на които чарът и заплахите на Армутлиева не действат.

„В България нямаме законодателен проблем. Проблемът е в това как се защитават авторските права, хората, които ги защитават, слабата съдебна практика. Вещите лица, които оценяват нарушенията на авторското право, са слабо подготвени, нямат реална представа за реалната стойност. Съдиите също нямат специфични познания в областта. Реалните пари идват от правата, които се защитават на западните компании. Основният проблем идва от това, че имаме монополист, който държи и защитава авторските права на чуждите изпълнители. Това е в основата както на монопола на „Вирджиния рекърдс", така и на други компании, които имат възможност на финансиране отзад. И когато подписват едни неравнопоставени, неравностойни договори, българските музиканти също няма как да защитят своите права, тъй като са принудени да работят с определени хора", каза пред „ШОУ" адвокат Михаил Коен.

Ето как изглежда „липсващият" конфликт на интереси на Армутлиева:

1. Тя е член на УС на „Музикаутор" (организацията за колективно управление на авторските права, свързани с музика) като представител на „Вирджиния пъблишинг". Фирма, която е собственост на съпруга й Тимъти Доудъл, а самата тя е управител.

2. Тя е председател и член е на УС на ПРОФОН в лично качество (според публикацията на официалната страница на ПРОФОН в интернет). Това е организацията за управление в частна полза правата на продуцентите на звукозаписи, музикални видеозаписи и на артистите изпълнители.

3. Като председател на УС тя гласува за създаване на Българска музикална асоциация и финансирането й от Фонда за борба с пиратството на ПРОФОН. За 2013 и 2014 г. на БМА са отпуснати общо 250 000 лева. В УС на БМА влизат Калин Вельов, който е едновременно и зам.-председател на управителния съвет на БМА, и изпълнителен директор на асоциацията, както и член на УС на ПРОФОН; Васил Гюров - член на УС на ПРОФОН и член на УС на „Музикаутор"; Емил Димитров-син - член на УС на ПРОФОН; Ясен Козев - председател на УС на „Музикаутор", и Красимир Куртев - член на УС на ПРОФОН.

БМА е регистрирана на адреса на... „Музикаутор". Никога членовете на Общото събрание на „Музикаутор" не са питани дали са съгласни подобно нещо да се случва. Вельов и Гюров, като най-активните дейци на БМА, провеждат срещи с "избрани колеги" от името на асоциацията (на които присъства и Саня) в офиса на „Музикаутор". Тези срещи са тайна не само за медиите, но и за колегите на поканените лица.

„Армутлиева и Вельов използват офиса на „Музикаутор", без да плащат наем, и за да извършват агитации за предстоящото събрание на ПРОФОН. На въпросните срещи Армутлиева и Вельов се възползват от наивността на колегите, за да им обещават светло бъдеще и куп други неща, които никога няма да направят, с цел да тушират недоволството, възникнало в резултат на неадекватната им работа", обяви обаче в социалната мрежа Миро Гечев, позовавайки се на свои източници.

„Нещата са още по-гнили!

БМА е регистрирана на адреса на „Музикаутор" БЕЗ знанието и одобрението на тогавашния УС! Това става зад гърба на управителния съвет, което е категорично нарушение на устава, злоупотреба с власт и конфликт на интереси. По-късната история на БМА и участието на ръководството в управителните съвети на ПРОФОН и „Музикаутор", които са донори на Асоциацията, показва, че нещата са били планирани от Гюров и компания", твърди пък Александър Петров. Той казва още, че учредителният протокол и Устава на БМА са изготвени от адвокатската кантора, която с външен договор обслужва „Музикаутор". В счетоводната фирма обаче има разходи и изплатени суми, но не и отчети.

На 15 април предстои Общото събрание на ПРОФОН. Предвид властовите амбиции на Армутлиева се очаква да раздава обещания, заплахи, но и подаръци. Не пропускайте! Този път шоуто ще е яко!