ПОВЕЧЕ ЗА КНИГАТА

 

Корпоративната страна на суперкласата

От различните хора, съставляващи глобалната суперкласа, групата на финансистите и бизнесмените се откроява с многобройността си сред останалите.

Има няколко причини за това. Първо, тяхната власт не се ограничава от национални граници и все повече се простира далеч отвъд тях. Възходът на транснационалните корпорации и финансови институции движи глобализацията и този вид компании в момента са най-големите и най-важни международни фактори. По най-консервативни преценки в момента има над хиляда и петстотин такива формирования с годишни продажби или капитал над пет милиарда долара.

Личностите, които ръководят тези корпоративни гиганти наистина имат глобално влияние. Обратно на тях, властта на националните политически лидери възниква в рамките на една страна и само държавите със смислени икономически връзки извън своите граници, или притежаващите достатъчно ресурси, за да налагат волята си или да мобилизират общественото мнение на други нации, разполагат с лидери, които биха могли да се смятат за част от суперкласата.

Всъщност, едно от най-значимите явления на глобалната епоха е издигането на икономическата и социалната роля на корпорациите, която понякога се изравнява или дори надвишава тази на държавите и често се разминава с техните интереси.

Как властта на компаниите се съотнася към властта на държавите? През 2006 година например сборът от брутния вътрешен продукт на всички страни по Земята е бил 65 трилиона долара. Същата година общите продажби на най-големите 250 компании в света са били над 13.34 трилиона долара, което е една пета от глобалния брутен вътрешен продукт и сума, надвишаваща брутния вътрешен продукт на Съединените щати или Европейския съюз (съответно 12.98 и 12.82 трилиона долара).

Общите продажби на стоте най-големи корпорации е над 8.56 трилиона долара, а общите продажби на петте най-големи ("ЕксонМобил", "Уол-Март", "Роял Дъч Шел", "Бритиш петролиум" и "Дженеръл Мотърс") са почти 1.4 трилиона долара - повече от брутния вътрешен продукт на всички страни по света, с изключение само на тринайсет. Въпреки че не е напълно акуратно, сравнението между брутния вътрешен продукт на държавите и продажбите на компаниите дават някои поразителни илюстрации в икономическо отношение: бизнесът на "ЕксонМобил" е по-голям от икономиката на Швеция (а това е тринайсетата в света икономика), на "Дженеръл мотърс" от тези на Перу, "Уол-Март" се нарежда между Аржентина и Хонконг.

 

Откъсът се публикува със съдействието на ИК БАРД.

Книгата можете да закупите оттук.