По повод 25-годишнината от смъртта на един от най-изтъкнатите автори на 20 век, Хорхе Луис Борхес, и излизането на български език на неговите „Избрани есета" и „Измислици" Институт Сервантес, Аржентинското посолство в София и ИК „Колибри" организират литературна вечер, посветена на творчеството на писателя.

Тя ще се състои на 1 декември от 18 ч. в тържествената зала на Институт Сервантес.
Хорхе Луис Борхес е безспорен класик - писател, есеист, поет и преводач, един от родоначалниците на магическия реализъм в латиноамериканската литература. Неговите емблематични „Измислици" (Ficciones, 1944) компресират в 16 трудно поддаващи се на класификация неголеми прозаични къса няколко века философия и поезия.

Той ни предлага неразгадаеми лабиринти, въображаеми енциклопедии, онтологични детективски истории и научни коментари върху несъществуващи книги и същевременно взривява всички предишни представи за прозата. Влиянието му върху словото през изминалия век е неизмеримо, а неговите „измислици" променят самия начин на четене.
Според Умберто Еко „Няма друг писател с такава дълбочина на сюжетите, с подобен искрящ лаконичен стил и с неуловимо трептене на думите, което не подлежи на анализ, но озарява текста и е категоричен знак за гениалност."

Нобеловият лауреат Марио Варгас Льоса казва за Борхес: „След Сервантес той е най-значимият автор, писал на испански език."

Хорхе Луис Борхес (1899-1986) е роден в Буенос Айрес, но едва петнайсетгодишен заминава за Женева. Там се запознава с идеите на Шопенхауер, с творчеството на Уолт Уитман и на френските символисти Рембо, Верлен и Маларме, а в Испания, където се установява след това, попада в кръга на местните писатели ултраисти. През 1921 г. се завръща в Аржентина и взема участиев основаването на няколко литературни и философски списaния. Световната си слава дължи преди всичко на своите кратки разкази и литературни есета. Умира в Женева.