Романът "Еликсир в Ада" е изпълнен с неочаквани поврати, черен хумор и скандални пародии на съвременната действителност.

Адът се оказва едно пренаселено място... Клеопатра работи в обществена пералня, Пушкин продава билетчета, а Брус Ли е кротък учен. А защо ли Мерилин Монро е намалила бюста си до нула?

Авторът пренася действието на романа си в ада, който е изобразен като смешна карикатура на земните порядки.

На първо място писателят пародира политическата реалност в наши дни и някои от най-актуалните болезнени теми като организираната престъпност, корупцията, демографски проблеми и други язви на съвременното общество.

Черният хумор изпълва страниците на романа и читателите могат да се посмеят на съдбата на добре познати личности.

Ръководството на Ада е поверено на рогат шеф, който от време на време се чува със своя колега - стопанина на небесната канцелария. Организират се екскурзии от Рая до Ада.

В полицията няма отдел „Убийства", така и така всички отдавна са мъртви. Но изведнъж се случва невъзможното - някой започва да убива известните обитатели на Ада.

По жертвите няма следи нито от нож, нито от куршум. Явно убиецът използва неизвестно на науката вещество, което за секунди ги превръща в пепел.

С разследването се заема елитният отдел на адската полиция начело с бившия царски офицер Калашников, а на Менделеев се пада честта да разбере състава на тайнственото вещество.

Или иначе казано - "Климатът в рая е по-добър, но компанията в ада е по-интересна."

Единтвеното, което се знае за Zотов, е, че пътува много, има три книги и името му е псевдоним на известен руски писател. Има доста спекулации кой всъщност се крие зад личността му, но засега руските издатели отказват да разкрият тайната.

Той обаче успява да разгорещи руската общественост, защото много известни фигури са представени в твърде нелицеприятна светлина.

Zотов признава, че не е написал романа с някаква скрита умисъл, а „просто като забавно и развлекателно четиво". И добавя, че „подобни книги не съществуват на пазара."

На въпроса не смята ли, че „Еликсир в Ада"  ще предизвика силен обществен резонанс, авторът отвръща: „Възможно е. И със сигурност на някои тази книга не би се харесала. Но може би ще накара читателите да се замислят дали всъщност Адът не е на земята."