От днес (2 октомври) до 12 октомври в София за пети път ще се проведе фестивалът на документалното кино Sofia Biting Docs. Откриването е с прожекция на мащабния филмов проект "Култ", посветен на пътя към вярата, като над 40 филмови дейци ще покажат кадри от 25 държави.
Тази година селекцията от заглавия на Sofia Biting Docs засяга и показва филми на темите за човешките права, околната среда, дискриминацията и интеграцията на хора, както и религиозно обвързани проекти, фокусирани върху традиции и ритуали от различни вероизповедания.
Именно такъв е българският филм "Скъпоценният камък" на режисьора Николай Стефанов и сценариста Ралица Големанова. Двамата разказват историята за построяването на будистката ступа край София и се опитват да обяснят какъв е смисълът на монумента според източната религия.
Исторически, будистките ступите са се строели за съхранение на мощите на светци и религиозни реликви. По това свое предназначение те са подобни на надгробните могили по нашите земи. С течение на времето, ступата се е превърнала в своеобразен монумент на култ, считан за репрезентация на просветления ум на Буда, който се строи само на места със специална енергия.
Филмът "Скъпоценният камък" съдържа интервюта с някои от личностите спомогнали за строежа на ступата у нас през 2015 г., сред които са Лама Оле Нидал, Лама Шераб Гялцен Ринпоче, както и архитектът Войтек Косовски. Целта на продукцията е да предложи повече и по-достъпна информация относно значението на тези "монументи на просвещението" в рамките и културата на Запада.
Премиерата на "Скъпоценният камък" е на 5 октомври в Дом на киното.
Цялата програма на Sofia Biting Docs може да намерите тук.