Ако си решил да отидеш на концерт в друг град, това е цел. Ако се качиш в колата и завъртиш ключа, това е ясно намерение да отидеш на концерта. Ако плануваш кога точно ще пристигнеш, къде точно ще паркираш и кого точно ще срещнеш в тълпата, това вече е глупост.
Научете се да живеете без планове.
Плановете вършат работа само колкото да ни покажат, че без тях животът е по-лесен.
Ако живееш без план, лесно могат да те нарекат „безотговорен”. Твърде лесно и твърде безотговорно. Защото е редно да имаш цел в живота, всички ние преследваме някакви цели. Трябва да постигаме целите си, длъжни сме дори, но съгласете се с мен, да отговориш на въпроса „какво?” съществено се различава от това да отговориш на въпроса „как?”.
Ако живееш напълно сам, 100% изолиран от света, в изцяло контролирана от теб среда, където никакви други обстоятелства и хора не могат да въздействат, тогава всичко ще зависи от теб. Но плановете отново ще бъдат излишни. Просто няма да имаш нужда от тях. Все едно да седиш в кухнята гладен, пред теб да има прясно изпечена пържола и ти да планираш как точно ще я изядеш: откъде да я подхванеш с виличката, в каква последователност ще я нарежеш, нали…
Още по-глупаво е да планираш в условията на тотален хаос и непрекъснат обмен с обкръжаващата среда. Всички ние живеем при точно такива условия. Да не говорим колко безумно е да планираш неща, които зависят от действията (решенията) на някой друг. Тук вече напускаме границите на глупостта и навлизаме в дълбоките води на лудостта.
Публична тайна е, плановете никога не се сбъдват. Посочете ми един строеж, завършен точно на планираната дата. Сигурно ще намерите такъв. Но дали този строеж е влязъл в планирания бюджет? А в планираното качество? А дали междувременно не са настъпили някакви промени в архитектурния план?
Архитектите и строителите знаят много за плановете. Те най-добре осъществяват връзката между цел, намерение и план. Тяхната професия е да съставят планове, които никога не се сбъдват. Добър пример за въздействието на мисълта върху материята. И, моля ви, тук няма никаква магия! Има само действия, подчинени на намерения, които преследват някаква цел. И никога не стават по план.
Ако искаш да построиш къща някъде, рано или късно, по един или по друг начин, ти ще я построиш. Но междувременно строителните материали може да поскъпнат, майсторите може да емигрират, инвеститорите може да се оттеглят заради кризата... Това важи за абсолютно всички цели, за абсолютно всички намерения.
Имаш цял живот на разположение, за да се убедиш в смисъла на плановете. Цял един живот, пълен с разочарования. Фрустрацията е гадно нещо. Но тя е възможна само в съчетание с плановете. Обратното също е вярно. Опитай, ако не ми вярваш. Казват, че „от опит глава не боли”, хех.
frodo
на 06.10.2009 в 23:58:58 #3Да, интересно. Обаче, да вземем един приемр: Сутрин, ставаш и искаш да отидеш на работа. Как? 1)С кола - трябва предварително да си си купил кола - това е план. 2)С градския транспорт - трябва да си си купил абонаментна карта(попринцип е така). Пак предварително трябва да си планувал нещата. 3)Пеша - трябва предварително да си си купил обувки по план. Планове ни трябват именно защото не живеем в тотален хаос и обмен с външната среда. Да, не за всичко трябва да се праят планове, истината може би е някъде по средата между план и "каквото дойде", за всеки човек е различно според мен.
shadow
на 05.10.2009 в 22:28:03 #2Хаахха, Матю, както казват руснаците "первонах" Както и да е, много съм съгласен с автора, аз лично конкретни планове спрях да си правя отдавна. И много от тях ми се получиха. Шанс
Матю
на 05.10.2009 в 22:16:33 #1Пу да си заплюя номер 1... утре заран ще чета какво см заплюл...