„Ай Пи Видео" започва издаването на DVD на поредица от осем филма на големия руски режисьор Никита Михалков.

Колекцията стартира през януари с филма "Свой сред чужди, чужд сред свои".

Всеки месец ще излиза по едно премиерно заглавие, между които "Без свидетели", "Незавършена пиеса за механично пиано", "Пет вечери", "Няколко дни от живота на Обломов", "Робиня на любовта", „Музика на руската живопис", „Няколко дни от живота на И. И. Обломов" и „Роднини".


„Без свидетели", 1983

Филмът разказва тъжната история на двама души, някога влюбени един в друг. Много отдавна той напуска жена си и своя син, за да се ожени за дъщерята на академик, подсигурявайки успешната си кариера и удобен живот.

Когато разбира, че бившата му жена ще се омъжва за мъж, когото е оклеветил преди време и от когото сега зависи собственото му бъдеще, главният герой на филма решава да я посети, за да разбере какво точно си спомня тя от миналото.


„Музика на руската живопис", 1996

Благодарение на дълбоко личното представяне на материала, живата, непосредствена интонация, картините на талантливите руски художници се доближават до нас така, че да можем да чуем „музиката на руската живопис" и да открием това, което е оставало скрито от нашите отчасти повърхностни възприятия.


„Незавършена пиеса за механично пиано", 1977

Филмът представя живота на руските дворяни в края на ХІХ в. Без капка сантименталност режисьорът разкрива моралния упадък на своите герои.


„Няколко дни от живота на И. И. Обломов", 1979

През ХІХ в. руските земевладелци живели скучно и в празнота. Трудно намирали своето място в живота, реализирайки себе си като личности. Така и главният герой на филма - И. И. Обломов, не искал да се труди само за умножаване на своето богатство, защото не виждал в това висока цел.

Лежейки на дивана и отдавайки се на „философски" размисли за смисъла на живота, Обломов изпуска много от живота, в това число и любовта си - Олга. Отчаяна, че не може да достигне до сърцето му, тя се омъжва за неговия приятел Штолц.


"Пет вечери", 1978

Тамара и Саша прекарват само пет вечери заедно, но това е напълно достатъчно забравената любов да пламне отново. Те се срещат за първи път преди 20 години, но са разделени от войната. Сега те се срещат отново...


„Робиня на любовта", 1975

От завзетата от болшевики Москва звездата на нямото кино Олга Вознесенская заминава за Крим на снимки. Тя тежко изживява разрушаването на стария мир и застава пред труден избор - да приеме промените или да избяга от тях.


„Роднини", 1981

Филмът с ирония разказва за сложните взаимоотношения на близки един на друг хора. Главната героиня в своята душевна простота опитва да „залепи" разпадащото се семейство на своята любима дъщеря. Водена само от добри намерения, тя не може да разбере защо нейната намеса предизвиква такъв бурен протест.


„Свой сред чужди, чужд сред свои", 1974

20-те години, малко градче в южна Русия. Идва краят на Гражданската война, но пълната победа на болшевиките е още далеч. В района активно действат бандити и петима приятели - бивши червени бойци, влизат в смъртна схватка с тях.

В същото време изгубен златен товар поставя на изпитание и приятелството между самите тях. Подозрение в предателство и смъртна опасност - не е ли това твърде много за един човек?