Желанието на президента на САЩ да увеличи дължината на стената между страната му и Мексико е само едно от спорните и критикувани негови решения. Един от аспектите му остава малко встрани от общественото внимание - как съществуващите в момента заграждения по границата с дължина 654 мили влияят на екосистемата в района.

Ягуарунди

Източник: iStock

Ягуарунди

Съществуващата стена е пресякла пътя, отделила и намалила драстично популацията на някои от най-красивите животни в Америка, като ягуара например.

Строежът на новите й части е планиран да минава през долината на Рио Гранде в Тексас, където се намира и Националният център за пеперудите. Това ще застраши популациите на и без това заплашени от изчезване видове като оцелоти и ягуарунди, както и над 400 вида птици.

Кактус Окотийо

Източник: iStock

Кактус Окотийо

Граничният район между Мексико и САЩ се простира в продължение на 2 хил. мили от Мексиканския залив до Тихия океан и е изключително богат на животински и растителни видове. В него се намират три планински вериги, двете най-големи пустинни области в Северна Америка, поречието на Рио Гранде, както и множество ферми за добитък.

Снимка 403207

Източник: Javier Zarracina/Vox

Именно около Рио Гранде и естуара на река Тихуана се образуват уникални тропически екосистеми с животни, каквито няма на други места по света. От общо 134 бозайници, 178 влечуги и 57 вида земноводни около 50 са на изчезване и все още съществуват заради усилията на учени и природозащитни организации. Стената на Тръмп бързо ги доближава до пълното им заличаване от лицето на Земята.