Ново изследване, този път дело на испански учени, подрежда европейските страни, в които хората се чувстват най-удовлетворени от живота си. Индексът на щастието се основава най-вече на официални статистически данни от Евростат.

Акцентира се върху мира, справедливостта, свободата, солидарността и развитието на всяка една страна. Нивото на образованието, миграцията, вносът и износът на стоки и качеството на услугите също оказват влияние върху подредбата на страните

Стокхолм, Швеция

Източник: iStock

Стокхолм, Швеция

На базата на големия обем анализирани данни, изследователите от Университета във Валенсия подреждат 13-те европейски държави с най-висок Индекс на щастието. И, за изненада или не, Швеция и Исландия оглавяват класацията със 76 от максимум 100 точки.

Щастливата 13-ка
Исландия (76)
Швеция (76)
Австрия (74)
Великобритания (69)
Франция (66)
Испания (63)
Чехия (63)
Кипър (62)
Словения (61)
Хърватия (60)
Литва (58)
Латвия (51)
Португалия (50)

Традиционно скандинавските страни заемат челните места в класациите за щастие и високо качество на живот. Доминацията им е значителна и в годишните рейтинги на Обединените нации, пояснява Daily Mail.

А в основата на тези резултати очаквано стоят високите възнаграждения, които получават в Дания, Финландия, Исландия, Норвегия, Швеция.

Освен щастлив, животът на гражданите на тези страни е и по-дълъг, а правителствата имат добре развита социална политика.

Коя е Калифорнията на Европа

Коя е Калифорнията на Европа

Модерната дестинация на лятото

Испанските учени се надяват със своята класация да стимулират и останалите страни да работят в посока подобряване на представянето си. Не е особена изненада, че нашата страна не присъства в топа. България винаги попада в графата на най-нещастливите държави в различни рейтинги, и то в световен мащаб.