Едва ли все още някой се съмнява колко опасна по отношение на замърсяването може да е пластмасата. Усилията в намаляването на употребата й в масовите стоки и ефективното й рециклиране продължават по най-различни начини.
Какъв цвят е пластмасата обаче също оказва влияние върху това колко бързо се разгражда тя. Червената, синята и зелената пластмаси по-бързо се разпадат до микропластмаса, която се превърна в една от най-големите заплахи за човешкото здраве.
Цветните пластмаси са по-трошливи за разлика от прозрачната, черната или бялата, които остават почти непроменени за тестовия период от три години. Изследването е на Университета на Лестър и Университета на Кейптаун.
Източник: iStock
Двата екипа учени работят паралелно, за да проверят по какъв начин се разпадат различните цветове пластмаса. В Лестър те поставят на покрива на университета капачки в различни цветове и ги оставят на метеорологичните условия за три години.
В Южна Африка пък учените изследват събраните пластмасови отпадъци от местен плаж. "Удивително е, че проби, оставени на покрив в Лестър, и тези, събрани на брулен от вятъра плаж в южния край на африканския континент, показват подобни резултати", коментира д-р Сара Кий, която води проучването.
Източник: iStock
Проф. Сара Габот от Университета в Лестър пък коментира, че винаги се е чудела защо микропластмасата по пясъка на плажа е все в ярки цветове. "Предполагах, че е като оптична илюзия - очите ми виждат микропластмасата в ярки цветове, защото те по-лесно се забелязват."
Оказва се обаче, че тя наистина е основно в червено, зелено и синьо, защото пластмасата в тези цветове се разпада по-лесно на милиони дребни парченца. Обяснението на учените е, че оцветителите в черно, бяло и сребристо защитават пластмасата от ултравиолетовите лъчи - именно последните променят полимерната структура и я правят по-чуплива.
За момента изследването може да служи единствено като призив към производителите да избягват изработването на ежедневни продукти като бутилки, мебели за открито, детски играчки в ярки цветове. Докато изчакаме официалните регулации, пишат Guardian.