Германия и Ботсвана имаха нещо като международен спор тази седмица, след като Германия предположи, че може да поиска забрана върху вноса на ловни трофеи поради проблеми, свързани с бракониерството. Отговорът на Ботсвана? Ще ви изпратим 20 хиляди слона, за да "опитате да живеете заедно с тях".
Президентът на Ботсвана Могуетси Масиси казва, че предложените по-строги закони само ще създадат проблеми за народа на Ботсвана. Той каза пред германския таблоид Bild, че предложението "не е шега", за да покаже на Германия как да живее заедно със слонове, без да ловува, тъй като "животните не живеят в задния им двор".
Ботсвана е дом на най-голямата популация от слонове в света, около 130 000 (нарастващи с около 6 000 годишно), което редовно предизвиква конфликти между хора и слонове поради пренаселеността на тези големи животни в пространства, които не са достатъчно големи, за да поберат и двете. Страната вече е изпратила 8000 слона в Ангола и 500 в Мозамбик в опит да намали броя им.
Източник: iStock
"В някои райони има повече от тези зверове, отколкото хора. Те убиват деца, които се изпречат на пътя им. Те тъпчат и изяждат реколтата на фермерите, оставяйки африканците гладни", казва министърът на дивата природа на Ботсвана Думезвени Мтимкхулу пред BBC News.
Докато ловът на трофеи беше забранен в Ботсвана през 2014 г., страната отмени законите през 2019 г., позволявайки на чужденци да пътуват и да стрелят по слонове с лиценз с годишни квоти за лов. Смята се, че това е форма на контрол на популацията и огромните суми пари (може да достигне до 50 000 долара), които туристите плащат, за да отстрелят слонове и други животни, се връщат, поне отчасти, обратно в практики за опазване и финансиране на усилия за спасяване на местообитанията и други видове.
Този аргумент подкрепя идеята, че добре управляваните практики за лов на трофеи могат да бъдат ефективен инструмент както за подпомагане на местните жители в борбата с бедността, така и за предотвратяване на бракониерството, като го правят законно.
Източник: iStock
Групи за защита на животните обаче казват, че практиката е жестока и пагубна за дивата природа. Трофейният лов обикновено включва лов и убиване на животни за спорт и храна. Ловците често позират с труповете или главите на убитите животни, за да демонстрират успешен лов. Според Международния фонд за хуманно отношение към животните само САЩ осигуряват 71% от търсенето на внесени трофеи, докато Германия и Испания са следващите с по 5%.
Ботсвана също заплаши да изпрати 10 000 слона в Лондон през март, след като британските депутати гласуваха в подкрепа на законопроекта за забрана на ловните трофеи. Като цяло въпросът е по-нюансиран от простото изпращане на слонове до различни страни. Остава да се види дали една по-строга забрана върху вноса на трофеи от слонове би била пряко от полза за страната, която би засегнала най-много.