Непрекъснато виждаме деца, които още преди да проговорят, демонстрират собственическо чувство към вещите, обозначени като "техни". Но не само - те реагират бурно, когато някой им ги използва. 

Това показва, че още от ранна възраст ние сме подвластни на Ефекта на притежанието (на англ. Endowment Effect).

Той се състои в придаването на нереалистично по-голяма стойност на нещата, които сме възприели като наши.

Снимка 450698

Източник: iStock

Интересно е, че такъв ефект не се наблюдава при егалитарните култури, при които всичко е общо и не са имали досег с модерния свят.

Дори е проведен експеримент, при който на доброволците били дадени или парче шоколад, или чаша за кафе, след което им било предложено, ако желаят, да си разменят получените подаръци.

Едва 11% се възползвали от тази възможност. Останалите 89% възприели, че това, което са получили, е по-ценно от другото, независимо какво е то.

Снимка 450699

Източник: iStock

В друг експеримент участниците наблюдавали как човек слага предмети в кошници с надпис "Мое" и "На Алекс". След това, когато участниците разглеждали предметите в кошницата с надпис "Мое", в мозъците им се активирала зоната, свързана с възприятието за себе си.

На този ефект се дължи и усещането ни, че вещите, принадлежали на наш близък или партньор, който ни е напуснал, по някакъв магически начин го връщат при нас.

Затова е полезно, когато искаме да се отърсим от спомените за някого или нещо, да поразчистим малко и да дадем на тези вещи нов живот, но на друго място и с друг притежател.