В миналото сивите вълци обитавали голяма част от Северна Америка, докато през 70-те години на миналия век броят им спада до около 1000 екземпляра. Това е резултатът от дългите години, през които видът е бил тормозен - отравян и обстрелван от фермери и животновъди, смятащи го за заплаха за добитъка.
Източник: iStock
Преди 45 години сивият вълк е включен в списъка на застрашените видове и защитен със закон (ESA), което предотвратява пълното му изчезване. Оттогава популацията се е възстановила до известна степен, достигайки 6000 животни, пръснати в 48 щата.
И докато сивите вълци многократно са били представяни като заплаха за американския живот в селските райони, учените посочват, че всъщност те играят важна екологична роля.
Показателен пример в тази посока е програмата за повторно развъждане на вълци в Националния парк "Йелоустоун" от 1995 г. Тя изиграва възстановителен ефект и върху целия парк, тъй като вълците контролират популациите на елени, а това е от основно значение за местната флора.
Източник: iStock
Днес сивите вълци все още заемат само малка част от предишните си обитания, ограничени до части от Минесота, Уисконсин, Мичиган и северните райони на Скалистите планини.
Миналият четвъртък, 29 октомври, Дейвид Бернхард - министър на вътрешните работи на САЩ, обяви в Минесота, че вълците вече не се нуждаят от федерална защита. Според него видът "е надхвърлил всички цели за опазване и възстановяване, определени от закона".
Според природозащитниците, които се опитват да възстановят вида и в други щати, е твърде рано за подобен ход. Според тях без федерални гаранции не е сигурно дали това ще бъде възможно.
Много животновъди все още гледат на вълците като на заплаха, докато ловците ги смятат за безполезна своя конкуренция за елени и лосове. Ето защо еколозите са решени да влязат в правна битка с администрацията на Тръмп за отмяна на решението.
Източник: iStock
"Свалянето на защитата за сивите вълци е преждевременно и безразсъдно", каза Джейми Рапапорт Кларк, президент на Defenders of Wildlife и бивш директор на Американската служба за риба и дива природа. "Сивите вълци заемат само част от бившия си ареал и се нуждаят от продължителна федерална защита, за да се възстановят напълно. Ще призовем Американската служба за риба и дива природа в съда, за да защитим този емблематичен вид."
В писмо до Администрацията на президента, подписано от повече от 100 биолози, се казва, че "през последните години усилията за премахване на защитата на вълците, са мотивирани от местни и специални интереси. Като такива, тези усилия заличават основната цел на федералното управление и ЕКА, която е да опазва видовете, доколкото това е национален интерес."
Според критиците, политиката на Тръмп отслабва прилагането на закона, което прави много по-трудно определянето на видовете като застрашени, което пък улеснява използването на огромни открити участъци от местообитанията им в дивата природа за добив на нефт и газ.
Защитата за вълци вече е вдигната в Айдахо, Уайоминг и Монтана. Това доведе до смъртта на повече от 500 вълци в Айдахо само през последната година, според анализ на екологични организации.