Пчелите винаги са били едни от най-любимите ни гадинки - опиянени в неуморен труд, винаги натоварени с "материал" по крачетата си и някак свръхчовешки организирани. Защото техният свят се отличава с изключително добре структурирана йерархия, в която всеки знае мястото си.
Организация на колонията
Царицата на кошера, едра женска пчела, е тази, която започва колонията. Тя има привилегията да се храни с пчелно млечице, от което мъжките пчели получават само през първите дни на живота си.
Пчелите-работници също са от женски пол, но са по-малки от царицата. Тяхната работа е да събират сокове и прах от цветове на растения, да доставят храна за всички в кошера и да защитават колонията.
Източник: iStock
Ако някога ни е жилила пчела, когато сме се доближавали до кошер, това най-вероятно е била пчела-работник.
През първите дни на живота си пчелите-работници не излизат от кошера, а се грижат за ларвите и за съхранението на вкусотиите, които по-големите им сестри носят от полетите си навън.
В една колония може да има над 80 000 пчели-работници.
Мъжките пчели, още известни като търтеи, са по-тъмни на цвят и не се занимават с друго, освен с оплождането на царицата.
Източник: iStock
Как се размножават пчелите
Когато дойде време за размножаване, царицата излиза на полет, по време на който може да се чифтоса с до 10 мъжки.
Интересното е, че всичките 10 "сеанса" се случват във въздуха, докато царицата лети.
При съвкуплението мъжкият забива члена си в тялото на царицата, след което органът тотално се откъсва от него и остава в женската, докато не дойде следващият мъжки, за да го махне и да остави своя.
Източник: iStock
Женската, от своя страна, съхранява сперматозоиди от всички мъжки, с които е влизала в контакт по време на полета за чифтосване, като след това ги използва поетапно, за да опложда яйцата си.
Яйцата се излюпват за около три дни, а царицата може да снесе до 2000 за един ден.
След като ларвата излезе от яйцето са й нужни три седмици, за да се превърне в пълноправен работник, но животът й продължава само около седем седмици, след което мястото й се завзема от нова пчела.
niko-nesh
на 03.05.2021 в 08:58:16 #1Керемидчиев, само с копи и пейст не става. Първо, пчелите работнички не събират сокове и прах, защото на са чистачки по улиците или камериерки, а събират от цъфналите растения/от цветовете им/ нектар от плодника чрез хоботчетата си и прашец, т. е полени от тичинките, които се намират около плодника, като ги закрепват/полепват по крачетата си. Второ. Ако те ужили пчела, не вероятно, а със сигурност тя е работничка, защото само те жилят. И трето. Пчелата майка не я оплождат постоянно, когато им се прииска на нея и на търтеите, а един единствен път. Това се случва след като тя се излюпи и веднага след като съзрее полово. Тя излита извън кошера на т. нар. брачен полет и увлича със себе си търтеите. Второ излитане може да има единствено при роене на кошера. Когато той отеснее за семейството, майката излита и повежда семейството в търсене на по-широк дом. Докато търсят, те се прихващат на някой дебел клон, като кацат една до и върху друга, като се образува своеобразен пчелен грозд. Ако някой опитен пчелар ги забележи, може да ги улови и да ги въведе в нов кошер. Аз лично съм го правил с баща ми. Керемидчиев, първо проверявай фактите напълно и точно, и чак след това публикувай.