Католическата църква има нов папа. Американският кардинал Робърт Франсис Превост е 267-ият поред. Той е избрал името Лъв XIV, обяви висш кардинал-дякон. 69-годишният родом от Чикаго е първият американски папа и е смятан за добър дипломат.
След смъртта на папа Франциск на 21 април, 133-мата кардинали - най-високопоставеното духовенство, се събраха, за да изберат нов папа за Католическата църква в тайния конклав в Рим.
В четвъртък следобед местно време, 8 май, бял дим се издигна от комина на Сикстинската капела и камбаните на базиликата "Свети Петър" зазвъняха, което означаваше, че кардиналите са избрали нов папа. Кардиналите пуснаха поне четири бюлетини във Ватикана, преди един кардинал да получи поне две трети от гласовете.
Повече от час след появата на белия дим, новият папа, облечен в папските си одежди, стъпи на балкона на базиликата "Свети Петър" и поздрави света.

Източник: GettyImages
Той спомена папа Франциск два пъти и изрично заяви, че иска да продължи оттам, откъдето покойният папа е спрял на същия този балкон на Великден, преди да даде благословията Urbi et Orbi, което означава "на града и света".
"Трябва да бъдем църква, която работи заедно, за да изгради мостове и да държи ръцете си отворени, като този площад, да бъдем гостоприемни", каза Лъв пред тълпата, говорейки на италиански. Пълната му власт и юрисдикция започват веднага след приемането на поста му, преди публичното обявяване.
Значение на папското име
Лъв е петото най-популярно име, избрано от папите. Робърт Франсис Превост заяви пред репортери, че името е "директна препратка към Лъв XIII", последният папа, приел името Лъв.
Папа Лъв XIII, който оглавява Католическата църква от 1878 г. до смъртта си през 1903 г., е основополагаща фигура на католическата традиция на социална справедливост.
Той е известен с енцикликата си "Rerum Novarum", което означава "За новите неща", която се "счита за основата на съвременната социална доктрина на Църквата".

Източник: GettyImages
"Поглеждайки към историята, Лъвовете са били силни папи", казва отец Вито Кринколи пред ABC News и продължава: "Лъв XIII обичаше народа си, обичаше човека. Работата на човек е отражение на неговото достойнство."
Въпреки че папите не са задължени да променят името си, всеки папа през последните 470 години го е правил, обикновено избирайки името на предшественик, за да ги почете и да сигнализира за намерението си да подражава на неговия пример. Папа Франциск е забележително изключение, избирайки не името на бивш папа, а това на Свети Франциск от Асизи, духовник от XIII век и покровител на животните и околната среда.
Смятан за фаворит
Папа Лъв започна да се очертава като фаворит за папския пост в дните преди началото на конклава, според преподобния Джеймс Мартин.
След обявяването на новия папа, Мартин каза пред ABC News, че познава Лъв, описвайки го като "много земен" и "много мил човек, много сдържан".
Папа Лъв беше единственият американски кардинал в кратък списък с фаворити за папа, известен още като "papabiles", съставен след смъртта на папа Франциск от Associated Press.

Източник: GettyImages
Първи августински монах, избран за папа
Превост е роден през 1955 г. и е член на световния августински религиозен орден, който включва около 2500 свещеници и братя, действа в 50 страни и има специален фокус върху живота в общност и равенството между своите членове.
Той има бакалавърска степен от университета Виланова във Филаделфия, магистърска степен от Католическия богословски съюз в Чикаго и докторска степен по църковно право от Папския колеж "Свети Тома Аквински" в Рим, като получава свещеническо ръкополагане на 19 юни 1982 г., пише CNBC.
След като получава лиценциат през 1984 г., е изпратен да работи в мисията Чулуканас в Пиура, Перу, от 1985 до 1986 г.
Служи предимно в Перу, докато се завръща в края на 90-те години в Чикаго, където е избран да ръководи провинцията на августинците в Средния Запад през 1999 г. Впоследствие два пъти е избиран за генерален приор или висш ръководител на августинския религиозен орден.

Източник: GettyImages
Освен че е първият папа от Съединените щати, Лъв е първият августински монах, избран за папа.
"Като августинска католическа институция, ние отбелязваме този важен ден за нашата университетска общност и световната църква", казва в изявление в четвъртък преподобният Питър Донохю, президент на университета. "Виланова, изграден върху ученията на Свети Августин, винаги е бил основан на по-дълбокото разбиране на фундаменталната връзка между вярата и разума - между духовността и мъдростта. С днешното избиране на Негово Светейшество, папа Лъв XIV, не мога да не се замисля какво ще означава неговото августинско папство за нашата университетска общност и нашия свят. Известен със своето смирение, кротък дух, благоразумие и топлина, ръководството на папа Лъв XIV предлага възможност да потвърдим ангажимента си към нашата образователна мисия."
Привлечен на работа във Ватикана от папа Франциск
Франциск води папа Лъв на работа във Ватикана, след като за първи път го назначи през 2014 г. за епископ на Чиклайо, Перу. Лъв прекарва по-голямата част от времето си в Перу, където е работил и като учител, мисионер и енорийски свещеник. По време на обръщението си от балкона на базиликата "Свети Петър", Лъв говори накратко на испански и поздрави специално епархията Чиклайо в Перу.
През април 2020 г. Франциск го назначава за апостолически администратор на епархията Каляо, също в Перу. От 2023 г. той заема поста във Ватикана като префект на Дикастерията за епископите, отговарящ за проверката на номинациите за епископи по целия свят.

Източник: GettyImages
Папа Лъв каза пред Vatican News през октомври 2024 г., че "епископът не е предназначен да бъде малък принц, седнал в царството си, а по-скоро е призван автентично да бъде смирен, да бъде близо до хората, на които служи, да ходи с тях и да страда с тях". В момента той е и президент на Папската комисия за Латинска Америка.
В интервю за Католическата информационна служба от 2023 г. Лъв XIV е попитан как реагира на проблеми с епископи или епархии, на което той казва, че напомня на духовниците да размишляват върху клетвата си да "живеят и работят в общение със Светия отец".
"Духът на синодалността включва нужда и желание да се слуша не само самия епископ, но и много хора в епархията, за да се види кой е най-добрият начин за насърчаване на автентичната църква във всяка епархия по света", смята новият папа.
Каква заплата ще получава Лъв XIV
Въпреки че настоящото състояние на Робърт Франсис Превост не е публично известно, по данни на Merca20 той е получавал месечна заплата между 4000 и 5000 евро по време на службата си като кардинал.
Главата на Римокатолическата църква не получава традиционна заплата. Вместо това Ватиканът покрива всичките му нужди, като облекло, храна, медицинско обслужване и други. В резултат на това Лъв XIV няма да получава заплащане за своята позиция, според съобщения на Fox News и AP.
На папата се предоставя достъп и до различни ресурси. Те разполагат с автомобили, както и с други привилегии, свързани с техния пост.