Пароли, пароли, пароли. Някои избират да използват една и съща навсякъде, рискувайки сигурността на данните си, а други внимателно подбират всеки символ и държат да имат различна на всяка регистрация. Това значи много помнене, записване и често забравяне. Оттам и главоболия, забравени пароли, нови регистрации и доста загубено време - особено ако ползваме повече от едно устройства.
Тъй като най-често използваме смартфоните си, разработчиците на операционните системи за тях не спират да мислят над въпроса как да улеснят ситуацията с десетките акаунти и профили. И вече е ясно, че паролите скоро ще бъдат изместени от нов метод за идентификация, който разчита не на комбинация от букви, цифри и знаци, а на биометричните ни данни като сигурен и лесен начин да влезем в дадено приложение или сайт като регистриран потребител.
Т.нар. passkeys ни позволяват да се логнем без потребителско име и парола, а само с пръстовия си отпечатък - точно както отключваме телефона. И ако тук веднага излиза притеснението дали въпросните биометрични данни не могат да станат обект на злоупотреба, е важно да направим едно уточнение.
Източник: iStock
Passkeys се състоят от публичен и частен ключ. Публичният е информацията, която се предоставя на приложението или сайта, а частният е този, който ни идентифицира и се съхранява само и единствено на устройството ни, обяснява How to geek. Така няма как някой нито да го отгатне, нито да разбие профила ни, най-малкото защото частният ключ е записан на устройството. Също така се губи нуждата от вторичното SMS или имейл верифициране, което някои сайтове изискват.
Ако идеята да използваме биометричните си данни вместо пароли за вход навсякъде ни звучи добре, то трябва да знаем, че тя вече се поддържа не само от iOS, но и от Android. При iPhone може да използваме въпросното верифициране, което сме настроили предварително, в сайтовете и приложенията, които го поддържат.
За целта трябва да отидем в настройките, Passwords & Accounts, AutoFill Passwords, да активираме Allow Filling From и след това имаме възможност да създадем passkeys. Промени можем да правим и през приложението за пароли. Функцията е налична от iOS 16 нагоре.
Източник: iStock
При Android тази функция всъщност е налична от миналата година, но много малко се говори за нея, затова и компанията, която стои зад операционната система, организира за пореден път седмица, фокусирана на осведомеността за тази функция, обяснява Phone Arena.
Потребителите на тази операционна система могат да активират функцията за идентификация с passkey през приложението Google Password Manager. Първата стъпка е да създадем въпросния ключ и след това всеки сайт или приложение, които поддържат тази функция за достъп, ще ни предлагат да влизаме в профила си с биометричните данни.
Фактът, че не навсякъде все още може да използваме пръстовия си отпечатък вместо потребителско име и парола вероятно може да ни откаже от тази функция към настоящия момент. Но по всичко личи, че това е бъдещето и възможностите да използваме на passkeys ще се увеличават непрекъснато. А до тогава може да разчитаме и на автоматичното генериране на сложни и дълги пароли, които след това се запаметяват и попълват автоматично.