Въпреки че много от нас се отправят в чужбина, за да се порадват на малко слънчеви лъчи или да опитат местната кухня, има много хора (може би много повече, отколкото очакваме), които могат да бъдат категоризирани като "тъмни туристи".
Тъмният туризъм, който обикновено се определя от darktourism.com като пътуване до места, които са свързани със смърт, трагедия или страдание - всъщност съществува от много дълго време. Звучи като болезнена концепция, но много големи градове са дом на изключително популярни атракции, които могат да бъдат класифицирани с този мрачен етикет.
Последният пример е противоречивият план за превръщането на Джонстаун в Гвиана в туристическа атракция, където лидерът на култа и основател на Народния храм Джим Джоунс и неговите 900 последователи умират през 1978 г. след консумация на отровна напитка с аромат на грозде. Ако бъде одобрен туроператор, мястото може да бъде отворено за обществеността.
Източник: iStock
Джордан Вилчез, която се мести в комуната, когато е на 14 години, но оцелява след масовото самоубийство-убийство, казва пред Independent, че Гвиана има право да печели от събитията, но че "хората, които са били манипулирани да се самоубият, трябва да бъдат третирани с уважение". И това е противоречието с тъмния туризъм - балансът между признаването, запомнянето, уважението и печалбата от травматичните събития. Да видим някои подробности за тази зловеща тенденция, които ни представя Time Out.
Примери за мрачен туризъм
Примерите за мрачен туризъм са доста: той може да капсулира почти всичко, свързано със зверства, злополуки, природни бедствия или позорни смъртни случаи. По-конкретно, Washington Post изброява местата на геноцид, убийства, лишаване от свобода, етническо прочистване, войни или бедствия - естествени или случайни, като "тъмен туризъм".
Като се замислим наистина, примери има навсякъде. В САЩ Гетисбърг е мястото на най-голямата и най-кървава битка в Американската гражданска война. Ground Zero в Ню Йорк почита паметта на всички загинали при атентатите от 11 септември. Можем да посетим къщата на серийния убиец Джефри Дамер в Бат, Охайо, или мястото в Далас, Тексас, където Джон Кенеди е смъртоносно прострелян.
Източник: iStock
Има безкрайни останки от световните войни по целия свят - като Мемориала на Холокоста в Берлин, бившите концентрационни лагери, къщата на Ане Франк в Амстердам или Купола на атомната бомба и Парка на мира в Хирошима, Япония.
Геноциди като тези, които се случиха в Руанда, Камбоджа и Босна и Херцеговина, привличат много посетители, както и местата на други бедствия - Чернобил стана официална туристическа атракция в Украйна през 2019 г. и можем да резервираме обиколка на Фукушима.
Кои страни са известни с тъмен туризъм
Уебсайтът darktourism.com създава списък с 20-те най-добри държави за мрачен туризъм за тези, които жадуват за зловещи места.
- Германия
- Полша
- САЩ
- Япония
- Руанда
- Камбоджа
- Украйна
- Австрия
- Казахстан
- Северна Корея
- Русия
- Виетнам
- Босна и Херцеговина
- Чили
- Индонезия
- Туркменистан
- Тайланд
- Франция
- Великобритания
- Нагорни Карабах, Азербайджан
Кой измисля тъмния туризъм
Източник: iStock
Терминът мрачен туризъм е измислен през 1996 г. от двама преподаватели в Каледонския университет в Глазгоу - Дж. Джон Ленън и Малкълм Фоли. Но истината е, че хората пътуват, за да наблюдават човешкото нещастие от хилядолетия - от тези, които отиват, за да гледат публични обесвания в Лондон през 1500 г., до битките до смърт, които се провеждат в Колизеума в Рим.
Добър или лош е мрачният туризъм
Не е изненадващо, че тъмният туризъм, е доста противоречив, но аргумент в полза на мрачния туризъм е образованието, което може да предложи, просветлявайки посетителите за мащаба или обхвата на събитията от миналото.
Има и икономически принос, който генерира. Изследване, публикувано в Digital Journal, показва, че глобалната стойност на пазара на мрачен туризъм се очаква да достигне 43.5 милиарда долара до 2031 г. Но въпреки че икономическите ползи са очевидни, не всички гледат на това като на нещо положително.
Източник: iStock
Професор Хедър Луис, която говори пред Discover Magazine, казва: "Общата загриженост, която трябва да имаме с тъмния туризъм, е да се уверим, че сме етични и морално честни в маркетинга и използването на тези места като тъмни туристически дестинации. Никога не трябва да търсим икономическа печалба, като експлоатираме страданието и загубата на другите."
Не е трудно да се разбере защо някои хора намират концепцията за неуважителна или обидна и поставя много дилеми как най-добре да се управляват тези места. Нещо повече, ерата на смартфоните и социалните медии доведе до повече критики. През последните няколко години все повече туристи са забелязвани да си правят селфита пред места като Мемориала на Холокоста в Берлин или в Аушвиц. В отговор на това артистът Шахак Шапира направи направи проект през 2017 г. като взе някои от снимките, обработи ги на фотошоп и ги публикува на уебсайт, за да подчертае неуважението на хората.
Защо хората харесват мрачния туризъм
Най-очевидният отговор е, за да могат да отдадат почитта си на онези, които са пострадали в миналото, и да придобият по-добро разбиране за нашата социална отговорност.
Източник: iStock
Истината обаче е, че хората имат склонност да търсят зловещото. Филип Стоун, изпълнителен директор на Института за изследване на тъмния туризъм към Университета на Централен Ланкашър, казва пред Washington Post: "Ние просто имаме това културно очарование от по-тъмната страна на историята, а по-голямата част от историята е тъмна. Мисля, че когато отидем на тези места, не виждаме непознати, а често виждаме себе си и може би какво бихме могли да направим при тези обстоятелства."
Защо тъмният туризъм е толкова популярен днес
Според Verdict интересът на Gen Z към мрачен туризъм е значителен фактор, допринасящ за популярността му: 91% от Gen Z, анкетирани през 2022 г., са се занимавали с някакъв вид мрачен туризъм.