В сряда, 15 март, се състоя официалната церемония в 26-ото издание на конкурса "Кола на годината в България", организиран от "Прес-Авто Клуб България."

Големият победител през тази година е Dacia Jogger, който се справи със силна конкуренция от общо 48 автомобила. В крайна сметка най-достъпният 7-местен модел у нас бе отличен с титлата "Кола на годината в България" за 2023 г.

За да стигне до гласуването за голямата награда, Dacia Jogger спечели първото място в категорията "Лек автомобил", където изпревари Opel Astra, Peugeot 408, Honda Civic и Citroen C5X.

Снимка 610516

Източник: Прес Авто Клуб България

В останалите категории победители са съответно Renault Austral при кросоувърите, Renault Megane E-Tech при електрическите, BMW 7-Series при премиум автомобилите и Range Rover Sport при високопроходимите.

Снимка 610514

Конкурсът се провежда за 26-а поредна година и в него имат възможност да участват всички модели, които са дебютирали на българския пазар през 2022 г.

В първия тур журито, състоящо се изцяло от автомобилни журналисти, избира финалистите във всяка категория. Във втория кръг всички те се оценяват с точки по шест критерия, като всеки има различна тежест: дизайн, задвижване, функционалност, безопасност и цена.

След като бъдат излъчени победителите във всяка една категория от тях на живо по време на церемонията журито излъчва и големия победител.