Пътуващите до международното летище Zayed в Абу Даби скоро ще могат да използват лицево разпознаване, за да се регистрират за полети. Летищата на Абу Даби разработват проект "Интелигентно пътуване", който включва внедряване на изкуствен интелект (AI) за биометрично удостоверяване във всички контролно-пропускателни пунктове на летището до 2025 г.
Проектът ще използва базите данни на Федералния орган за самоличност, гражданство, митници и сигурност на пристанищата на Обединените арабски емирства за "автоматично удостоверяване на пътниците", според изявление на местното правителство. Това ще премахне предварителната регистрация, която пътниците обикновено трябва да направят веднага щом стигнат до летището.
Etihad Airways вече разполага с биометрични системи, които използват лицево разпознаване преди качване на борда и подпомагат чекирането на пътниците и оставянето на багажа.
Източник: iStock
Това означава, че хората няма да имат нужда от своите бордни карти, за да се качат на един от самолетите на Etihad. Технологията се внедрява и за пет допълнителни авиокомпании при чекиране и изходи за качване.
Тези нови технологии означават, че ще са необходими приблизително седем секунди от 25-те на обикновените пропусквателни пунктове, за да преминем през целия процес на проверка на билети и документи за пътуване.
Проектът "ще подобри производителността на авиокомпаниите, като елиминира необходимостта от скъпи инфраструктурни разширения и ефективно открива измами и фалшификации в идентификационни документи", се казва в изявление на летищата в Абу Даби.
Източник: iStock
Биометричният напредък в летищата в ЕС
Италианските власти започнаха изпитания през май на подобен софтуер, наречен FaceBoarding, който използва лицево разпознаване на две летища - в Милано и Катания.
Пътуващите използват специални места на летището, за да покажат документите си и да сканират лицата си. Това им позволява да използват FaceBoarding отново на други контролно-пропускателни пунктове, което го прави по-бърз за сигурност и качване.
SEA, компанията, управляваща новата италианска система, казва на уебсайта на летище Milano-Linate, че данните на тези, които се включат за Faceboarding, ще бъдат обработвани само "за целите на участие в проекта".
"Изображенията на лицето не се съхраняват, а се използват само за създаване на биометричен шаблон, необходим за преминаване на проверки за сигурност и евентуално качване на вратата", разкрива уебсайтът им.
Източник: iStock
Индивидуални авиокомпании като ITA Airways и Scandinavian Airlines (SAS) също са се регистрирали да използват системата за своите клиенти.
ЕС също се готви да пусне своята система за влизане/излизане (EES), автоматична система за регистрация за пътници от Обединеното кралство и страни извън ЕС. Тази система изисква от пътниците без дългосрочни визи да сканират лицата и паспортите си на места за самообслужване, когато пресичат границите на ЕС.
Името, биометричните данни и датата на влизане/излизане на пътника ще бъдат записани и запазени до три години след всяко пътуване. Системата ще стартира на 10 ноември, каза по-рано еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон пред Euronews.