Потреблението на вино в световен мащаб е спаднало през 2024 г. до най-ниското си ниво от повече от 60 години, което поражда опасения за нови рискове от американските мита. Международната организация по лозата и виното (OIV) съобщава, че продажбите през 2024 г. са спаднали с 3.3% спрямо предходната година до 214.2 милиона хектолитра.
OIV, чийто доклад се основава на правителствени данни, казва, че това е най-ниската цифра за продажби от 1961 г., когато са били 213.6 милиона хектолитра.
Производството също е на най-ниското си ниво от повече от 60 години, като през 2024 г. е спаднало с 4.8% до 225.8 милиона хектолитра. Освен това плащаме около 30% повече за бутилка сега, отколкото през 2019-20 г., като общото потребление е спаднало с 12% оттогава.
В Съединените щати, най-големият пазар на вино в света, потреблението е спаднало с 5.8% до 33.3 милиона хектолитра. Митата на президента на САЩ Доналд Тръмп могат да се превърнат в "още една бомба" за винарската индустрия.

Източник: iStock
Продажбите в Китай остават под нивата преди Covid. В Европа, която представлява почти половината от световните продажби, потреблението е спаднало с 2.8% миналата година. Във Франция, един от ключовите световни производители, миналата година се е консумирало 3.6% по-малко вино. Испания и Португалия са сред редките пазари, където потреблението се е увеличило.
Производството е засегнато от екстремни екологични условия като над средните валежи в някои региони и суши в други.
Италия е най-големият производител в света с 44 милиона хектолитра, докато производството на Франция спада с 23% до 36.1 милиона хектолитра, най-ниското ниво от 1957 г.Италия също е най-големият износител на вино и нейната търговия се е увеличила, поради популярността на пенливи вина като просеко.

Източник: iStock
Испания е произвела 31 милиона хектолитра, докато производството на вино в САЩ е спаднало със 17.2% до 21.1 милиона хектолитра, главно поради екстремни горещини.
Трудно е да се предвиди дали потреблението ще се увеличи отново, но някои играчи в индустрията смятат, че има "поколенчески" спад в пиенето и младите в момента пият много по-малко, но по качествено, от техните родители, пише Guardian.