Палестинската въоръжена групировка "Хамас "предприе безпрецедентна атака срещу Израел на 7 октомври, като нейните бойци навлязоха в населени места близо до ивицата Газа, убивайки най-малко 1300 души и взеха десетки заложници. Около 2450 души пък са убити в Газа, откакто Израел предприема ответни въздушни удари, като се очаква и сухопътна офанзива.

Какво се случва в ивицата Газа

Израел предупреди всички в северната част на ивицата Газа - около 1.1 милиона души, да се преместят на юг от територията в рамките на 24 часа, краен срок, който вече изтече. Израел иска те да бъдат на юг от потока, известен като Уади Газа. Според ООН това е невъзможно и затова поиска от Израел да оттегли заповедта, предупреждавайки за "опустошителни хуманитарни последици". Световната здравна организация сподели, че здравните власти в Газа са предупредили, че ще бъде невъзможно да се евакуират уязвими болнични пациенти. "Хамас", която организация контролира ивицата Газа, се обърна към цивилните да игнорират заповедта за евакуация, описвайки я като "фалшива пропаганда". Въпреки това много хора си тръгнаха. Жени и малки деца бяха сред многото убити, когато ракета удари техния конвой, бягащ от северна Газа по един от двата маршрута за евакуация, пише Guardian.

Снимка 637967

Източник: GettyImages

Северна Газа, от която е част град Газа и два бежански лагера, е една от най-гъсто населените части на територията. Има само един главен път на юг, а горивото за автомобилите е на привършване. Военното крило на "Хамас" продължава да обстрелва Израел с ракети, като твърди, че е атакувало Ашкелон в южната част на страната, със 150 от тях.

Как би могъл Израел да извърши наземна офанзива

Обявената цел на Израел е да унищожи "Хамас". Страната е събрала десетки хиляди войници по границите си с Газа, заедно с танкове и артилерия. Привлечени са около 300 000 "резерви" заедно с постоянните военни сили от 160 000 души. Израелската армия е подготвена за офанзива, като до момента е хвърлила 6000 бомби върху Газа, насочени срещу командирите на "Хамас" и техните контролни центрове. Една от основните й цели е огромният лабиринт от подземни тунели на "Хамас", които свързват подземните командни пунктове.

Снимка 637968

Източник: GettyImages

"Мислете за Ивицата Газа като за един слой за цивилни и след това за друг слой, който е "Хамас". Ние се опитваме да стигнем до този втори слой, който "Хамас" изгради", казва говорител на Израелските отбранителни сили (IDF) преди броени дни. По-рано "Хамас" твърдеше, че тунелите се простират на 500 километра. Много имат входове, скрити в къщи, джамии, училища и други обществени сгради. Израелската армия вероятно ще избягва да влиза в тунели, освен ако не се налага, вместо да използва експлозиви, за да ги унищожи. Смята се, че "Хамас" са поставили капани и импровизирани взривни устройства на входните точки и по тесните улици. Голямо предизвикателство за Израел ще бъдат боевете отблизо в гъсто населени градски райони. Израел смята, че "Хамас" разполага с около 30 000 войници с оръжия, включително автоматични пушки, гранати и противотанкови ракети.

Гал Гадот и позицията ѝ за случващото се в Израел

Позицията на Гал Гадот за случващото се в Израел

Ето какво написа актрисата

Какво е "Хамас" и какво иска

"Хамас" е палестинска въоръжена групировка, която управлява ивицата Газа от 2007 г. Групата се заклева в унищожаването на Израел и иска да го замени с ислямска държава. "Хамас" води няколко войни с Израел, откакто поема властта. Те са изстреляли или са позволили на други въоръжени групировки да изстрелят хиляди ракети срещу Израел и са извършили други смъртоносни атаки.

Снимка 637963

Източник: GettyImages

В отговор Израел многократно атакува "Хамас" с въздушни удари и изпраща войски в Газа по време на две от войните. Заедно с Египет, страната блокира ивицата Газа от 2007 г. по причини, които описва като сигурност. "Хамас" - или в някои случаи неговото военно крило, Бригадите "Изедин ал-Касам", е определена за терористична група от Израел, Съединените щати, Европейския съюз и Обединеното кралство, както и други сили. Иран подкрепя групата, като й осигурява финансиране, оръжия и обучение.

Какво представлява ивицата Газа и защо е важна

Ивицата Газа е територия с дължина 41 км и широка 10 км, разположена между Израел, Египет и Средиземно море. Първоначално окупирана от Египет, Газа е превзета от Израел по време на войната в Близкия изток от 1967 г. заедно със Западния бряг и Източен Йерусалим. Израел изтегля своите войски и около 7000 заселници от района през 2005 г.

Снимка 637973

Източник: iStock

Ивицата Газа е дом на около 2.2 милиона души и има една от най-високите гъстоти на населението в света. Малко над 75% от населението на Газа - около 1.7 милиона души, са регистрирани бежанци, според ООН. Повече от 500 000 от тях живеят в осем претъпкани лагера, разположени от другата страна на Ивицата. Израел контролира въздушното пространство над Газа и нейната брегова линия и строго контролира движението на хора и стоки през граничните пунктове. По подобен начин Египет контролира кой влиза и излиза през границата му с Газа.

Какво представлява "обсадата" на Газа

Снимка 637971

Източник: GettyImages

След атаката на "Хамас" Израел обяви "обсада" на Газа, прекъсвайки доставките на електричество, гориво, храна, стоки и вода. Твърди се, че обсадата няма да приключи, докато израелските заложници не бъдат освободени. Електрическото захранване е спяно, след като единствената електроцентрала в Газа остава без гориво. Без електричество се очаква водоснабдяването и канализационните системи на Газа да спрат също. Домакинствата, болниците и предприятията в Газа разчитат на генератори, ако обаче разполагат с гориво, за да ги задвижат. Границата между Израел и Газа остава затворена.

Защо Миа Халифа подкрепя Хамас в конфликта с Израел

Защо Миа Халифа е на страната на Хамас, а не на Израел

Родената в Ливан бивша порно звезда има мнение по въпроса

Какво е Палестина

Западният бряг и Газа, които са известни като палестинските територии, както и Източен Йерусалим и Израел, всички формират част от земя, известна като Палестина от римско време до средата на XX век. Това също са били земите на еврейските кралства в Библията и се разглеждат от много евреи като тяхна древна родина.

Снимка 637696

Източник: iStock

Израел е обявен за държава през 1948 г., въпреки че земята все още се нарича Палестина от онези, които не признават правото на Израел да съществува. Палестинците също използват името Палестина като общ термин за Западния бряг, Газа и Източен Йерусалим. Палестинският президент е Махмуд Абас, известен още като Абу Мазен. Той е базиран в окупирания от Израел Западен бряг. Той е лидер на Палестинската власт (ПА) от 2005 г. и представлява политическата партия Фатах, която има ожесточено съперничество с "Хамас".

Конфликтът между Израел и Палестина и коментарът на Джиджи Хадид

Какво иска Джиджи Хадид за Израел и Палестина

На страната на мира и човешките права

Защо "Хамас" предприема последната си атака

Въпреки че атаката на екстремистите на 7 октомври е неочаквана, тя идва в момент на нарастващо израелско-палестинско напрежение. Тази година е най-смъртоносната в историята за палестинците, които живеят в окупирания от Израел Западен бряг, което е достатъчна причина да мотивира "Хамас" да удари Израел със зрелищна атака.

Снимка 637964

Източник: GettyImages

Групировката може също така да иска да постигне значителна пропагандна победа, за да повиши популярността си сред обикновените палестинци. Смята се, че залавянето на израелски заложници има за цел да окаже натиск върху Израел да освободи някои от около 4500 палестинци, държани в израелски затвори - изключително емоционален въпрос за всички палестинци.

Снимка 637966

Източник: GettyImages

Има също така спекулации, че атаката е организирана от Иран - главният враг на Израел, въпреки че върховният лидер на Иран отрича участието на страната си. Иран и "Хамас" също така твърдо се противопоставят на нарастващата перспектива за историческо мирно споразумение между Израел и Саудитска Арабия. Това може да бъде осуетено, ако военният отговор на Израел на атаките на "Хамас" предизвика широко разпространен гняв в арабския свят.

С какво е различна настоящата от предишните атаки на "Хамас"

Международният редактор на BBC Джеръми Боуен казва, че това е най-амбициозната операция, която "Хамас" е предприемал някога от Газа, и най-сериозната трансгранична атака, с която Израел се сблъсква през последните години. Екстремистите всъщност прекъсват границата, която разделя Газа от Израел на много места. Излизат наяве и подробности за клането в една израелска общност - кибуца Кфар Аза, като израелски генерал говори за убити бебета. Израелските войници потвърждават на Джеръми Боуен, че някои от мъртвите са обезглавени.

Ужасът от нападанието на Хамас над Израел - няколко разказа на очевидци

Ужасът от нападанието на Хамас над Израел - няколко разказа на очевидци

Когато не искаш, но ставаш свидетел

Защо атаката не е предвидена от израелското разузнаване

Като се имат предвид комбинираните ресурси на Shin Bet, израелските вътрешни служби за сигурност, външната шпионска агенция Мосад и всички активи на Израелските отбранителни сили, кореспондентът по сигурността на BBC Франк Гарднър казва, че е удивително, че никой не е забелязал това или не е предприел действия, ако е имало някакво предупреждение.

Снимка 637965

Източник: GettyImages

Израел има може би най-обширните и добре финансирани разузнавателни служби в Близкия изток, с информатори и агенти вътре в палестински бойни групи, както и в Ливан, Сирия и на много други места. Граничната ограда между Газа и Израел има камери, сензори за движение на земята и редовни армейски патрули. Предполага се, че оградата с бодлива тел е била "умна бариера", за да предотврати точно този вид проникване, който се е случил при последната атака. Но бойците на "Хамас" просто пробиват път през нея с булдозери или навлизат в Израел от морето, или с парапланери.