След двете Суперлуни на август отминалият септември като че не предлагаше кой знае какви забележителни астрономически събития. Тук обаче вече октомври, който през 2023 г. е доста щедър откъм небесни гледки.

Синя суперлуна - второ пълнолуние за август е и най-яркото за 2023 г.

Синята суперлуна тази вечер - събитие веднъж на десетилетие

Защо е толкова специално

На 14 октомври ще има пръстеновидно слънчево затъмнение - доста впечатляващо събитие, което обаче за нещастие няма да може да се наблюдава в България. За сметка на това частичното лунно затъмнение на 28 срещу 29 октомври е видимо от страната й, а максималната му фаза е в 23:14 ч.

Два са по-силните метеорни потоци, които ще ни радват през този месец. Пикът на Драконидите е на 7 октомври. Макар този поток да произвежда едва около 10 метеора на час, те са "бавни" и се виждат ярко. Освен това най-добре се наблюдават в ранна вечер, около 22 ч.

По-атрактивният метеоритен поток този месец са Орионидите. Идват от зърната прах от опашката на Халеевата комета, а пикът им е на 21 срещу 22 октомври. Подходящото време да ги наблюдаваме е малко след полунощ, когато Луната вече ще е залязла, пишат Stargazing News.

Както и през останалото време на година, и през този месец най-добре е да наблюдаваме "звездните дъждове" на място далеч от изкуствена светлина, например някъде сред природата. Трябва ни поне половин час, в който очите ни да свикнат с тъмнината. Както и топли дрехи - все пак вече е есен.