Всяка жена знае, че е добре да има няколко вечни модела бижута, които да съчетава безпроблемно с повечето си тоалети. Тези вечни модели обаче често омръзват. В такива случаи можем да се "посъветваме" с тенденциите и да подберем нещо, което е различно, модерно и в същото време изискано и стилно.

Принцеса Шарлийн, Princess Grace Awards и специалният розов диамант, който носеше на наградите "Принцеса Грейс"

Редкият розов диамант на принцеса Шарлийн

По какъв повод тя носеше бижуто

Ето кои са осемте тенденции при бижутата за тази година според Elle.

Като русалка

Терминът mermaidcore се превръща в един от най-често споменаваните в TikTok, като сега нашумява и сред най-добрите дизайнери на бижута. Думата се образува с тази за русалка на английски и това подсказва, че в бижутата са преплетени мечтателни, океански и плажни мотиви.

През 2023 г. несъмнено ще властват колиета, пръстени и обеци с формата на миди и други водни обитатели, както и перлите, разбира се.

Персонализирани

В тази категория като особено актуални и интересени са отбелязани дизайнери като Daniela Villegas и Harwell Godfrey. Уникалното им е, че те създават бижута, които просто не приличат на никои други.

При дизайнерите обикновено ходят клиенти, които искат да се сдобият с наистина специални бижута - често пищни, позлатени и персонализирани. Те често съдържат нещо символично като камък например и обикновено се правят в любим цвят или цветове по избор на бъдещия им собственик.

Съвременни реликви

Става дума за такива, които изглеждат като наследствени и сякаш са от друга епоха. Дизайнери като Jenna Katz, Prounis, Darius Jewels и Loren Nicole създават именно такива - бижута, които сякаш принадлежат на музей на изкуството или пък исторически музей.

Всеки един от шедьоврите на дизайнерите е от 22- или 24-каратово злато.

Скъпоценни камъни

През 2023 г. дизайнерите на висок клас бижута се концентрират и върху скъпоценните камъни.

Те са акцент при различни модели, като например пръстени, при които скъпоценният камък е обвит със злато.

Големи обеци

Наред с големите и обемни бижута, обеците, които обгръщат ушната мида, също се завръщат на мода.

Освен това тенденцията е размерът им да се надгражда. А целта е ясна - поставянето на акцент при аксесоарите.

Намерени предмети

Идеята в тази тенденция е да "прегърнем" света, който ни заобикаля, носейки бижута с предмети, намерени в него. Пример са колиета, пръстени и обеци с миди или пък с малка каменна висулка.

Дизайнерите обикновено подбират местата, на които търсят предметите, което означава, че бижутата се отличава и със своя история. Друго специално е, че така се изработват модели, които са неповторими - като тях други просто няма.

Пръстен за кутрето

Тук тенденцията не е пръстенът да е просто какъв да е, а голям и забележим. Освен това пръстенът за кутрето се счита за най-феминистичното бижу, като такива дизайни правят Нина Рънсдорф, Джена Кац и Наталия Пас.

Всъщност има добра причина пръстените за кутрето да са смятани за феминистични. Те датират още от 20-те и 30-те години на миналия век, когато много суфражетки започват да ги носят.

Chanel's 1932, Марийон Котияр, Андра Дей, Джърни Смолет и представянето на колекцията бижута на Chanel

Chanel обръщат поглед към звездите

С ексклузивна колекция диамантени бижута

Лабораторни бижута

Вероятно е и да не знаем, но диаманти и други скъпоценни камъни наистина се "отглеждат" в лаборатория. Това обикновено е свързано с по-устойчивите и етични методи в сравнение с традиционния добив.

Тази година т. нар. "лабораторни бижута" са се устремили като тенденция, а дизайнери, които представят подобни модели, са Anabela Chan, Dorsey и Or & Elle.