Импулсът често е враг на нашите финанси - особено в навечерието на празничния сезон. Хубаво е добре да проучим и да обмислим какво правим, най-вече когато купуваме онлайн.

Ръчно и сръчно – 5 места, където да развихрим въображението си в София

Ръчно и сръчно – 5 места, където да развихрим въображението си в София

Предизвикаме себе си и създаваме красиви спомени

А стане ли въпрос за Черен петък, можем да бъдем много неразумни. В главата ни веднага изникват десетки образи от предишните години на жертви на пазарната лудост, включващи дълги опашки, празни рафтове и бойни сцени на ожесточени клиенти, борещи се със зъби и нокти за последния намален телевизор.

Тази година можем да подходим по-внимателно, като предварително си направим проверка, потърсим информация и се заредим с търпение, преди да се впуснем шеметно в покупки, както ни съветват и от Европейския потребителски център в България. И така, ето пет съвета, на които да обърнем внимание при пазаруване онлайн преди Черен петък 2024.

Снимка 692335

Източник: iStock

Кой е търговецът

Възможно е да сме се приготвили да си купим добре позната марка от добре познат онлайн магазин, от който и преди сме пазарували. Ако обаче тепърва се сблъскваме с даден онлайн търговец, трябва да сме сигурни точно от къде правим поръчката и дали можем да се свържем с търговеца при евентуален проблем.

Добра идея е да видим дали други потребители са оставили отзиви за него и какви са те. Хубаво е да имаме предвид, че ако адресът на сайта завършва на co.uk или .de , това не означава със сигурност, че търговецът е фирма от Великобритания или Германия.

Маркетплейс или физическо лице

Вече има различни възможности да пазарувате онлайн, включително и през т.нар. маркетплейс. Това е платформа с различни търговци и понякога потребителите не са сигурни от кого точно са направили своята поръчка. Затова е важно да знаем кой в действителност е продавачът. Ако се наложи да върнем продукта или да го поправим, трябва да се обърнем към фирмата, откъдето сме го купили.

Снимка 692333

Източник: iStock

Не е изключено да си харесаме нещо, което се предлага от физическо лице, какъвто често е случаят, след като попаднем на реклама в социалните мрежи. Важно е обаче да не забравяме, че ако продуктът е от физическо лице, няма да имаме същата потребителска защита като при покупка от фирма.

Какви са ни правата

Намалените стоки не означават намалени потребителски права. Може да върнем стоката, купена онлайн, на Черния петък в рамките на законовия срок от 14 дни (някои търговци дават и повече време). Важно е да не сме я използвали, но не е необходимо да посочваме причина или основание за решението си. Естествено, търговецът ще ни върне само стойността на намалението, а не редовната цена. 

Снимка 692334

Източник: iStock

В официалния сайт на Европейския съюз се посочва, че според правото на ЕС на потребителя трябва да се предостави поне 2-годишна гаранция (законова гаранция) като защита срещу дефектни стоки или стоки, които не изглеждат или не работят по начина, посочен в рекламата. Тази гаранция дава право да поискаме ремонт, замяна на стоката или дори връщане на платената сума при определени условия. За всеки случай е добре да пазим всички документи - гаранция, касови бележки, потвърждение за поръчката и т.н.

Как точно става връщането

В повечето случаи връщането при онлайн покупки е по-лесно, отколкото във физически магазини. Търговците обаче трябва да ни уведомят предварително дали очакват ние да платим куриерските разходи в този случай. Ако не са го направили, то именно фирмата трябва да поеме разходите за връщането.

Най-актуалните парфюми за тази зима (и как да ги нанасяме правилно)

Най-актуалните парфюми за тази зима (и как да ги нанасяме правилно)

Както и какво да избягваме

Търпение, търпение и пак търпение

Напълно възможно е доставката да се забави, предвид многото поръчки в този период. Според Закона за защита на потребителите обаче, търговецът трябва да достави стоката, поръчана онлайн, до 30 дни, освен ако двете страни не са се договорили за друго. В случай че поръчката ни се забави повече от този срок или уговореното време, имаме право да се откажем от нея и да си поискаме парите обратно, ако вече сме я платили.