Светослав Петков е на четири години, когато решава, че иска да танцува народни танци. Родителите му го водят в най-добрия ансамбъл за деца в София "Росна китка", където обаче го отпращат с аргумента, че е много малък. "След неутешим рев, който не спря три дни, родителите ми се принудиха да се върнат да разговарят да ме вземат в ансамбъла с уговорката, че аз сам ще се откажа, когато видя колко е трудно. Е, не се отказах!"
Явно упорството му дава плодове, защото в момента Светослав е изпълнителен директор и част от Национален фолклорен ансамбъл "Българе", както и директор на фестивала на фолклорната носия в Жеравна. Пътят му дотам обаче е изпълнен с много работа. След седми клас той учи в Националното училище за фолклорни изкуства в село Широка лъка. "Това училище ми даде много - там пораснах, научих да бъда самостоятелен още от малък, да се справям с трудностите и най-вече да обикна още повече българския фолклор."
Светослав Петков изтъква, че училища като това в Широка лъка и Котел са богатство, което не трябва да се подценява. "Сега във всеки голям град има паралелка с изучаване на български фолклорни инструменти, пеене и танци. Но, повярвайте ми, различно е, когато си на такова откъснато, малко място, без много забавления, насочен изцяло в това, за което си там, без близки и роднини - пред теб се разкрива цял нов свят."
Пътят му продължава през специалност "Българска народна хореография" в Югозападния университет в Благоевград, за да го отведе до "Българе" през 2011 г. "Това е ансамбълът, който ти дава всякакви възможности да се развиеш, благодарение на нашия продуцент, хореограф и режисьор Христо Димитров - двигателят на всичко, което правим."
Източник: Личен архив
Именно Димитров избира Светослав Петков за директор на фестивала в Жеравна, който ще се състои на 18, 19 и 20 август. Започнал с 400 души през 2008 г., през тази година се очаква гостите му да са над 20 хиляди.
Фестивалът на фолклорната носия в Жеравна се провежда за 15-а поредна година. Какво ще е по-различно в изданието за 2023 г.?
Всяко издание носи своята магия и настроение, различно го правят хората, които идват, защото стават част от спектакъл, в който самите те са участници.
Стремим се програмата да е разнообразна всяка година, но има ключови моменти, които са характерни и очаквани от всички: паленето на големия огън събота вечер, възпоменанието за героите на България. Всяка година различен изпълнител пее "Хубава си, моя горо" и я предава през своите чувства и емоции, докато 20 хил. души са запалили свещи и пеят заедно с него.
Мога да издам, че тази година гости на фестивала ще бъдат и едни от най-емблематичните участници на риалити формата "Фермата"- Димитър Господинов-Гуспата и Яни Андреев, които ще изпитат силите и уменията на част от посетителите на фестивала в игрите на Maximal.
Какви са хората, които идват да участват в Жеравна?
Фестивалът събира всички на едно място - може да срещнете някои от най-известните спортисти, изпълнители, музиканти, обществени личности, бизнесмени. Може да видите хванати на хорото хора от различни етноси и раси, религия и възраст, хора, които уж не харесват фолклора, но и хора, които са се посветили на него. Хорото обединява, защото сме хванати ръка за ръка, и енергията, която си предаваме и изпращаме, е още по-силна.
Всяка година имаме гости и от чужбина. Най-хубаво е, че те идват облечени в характерната за държавата им носия. Тогава те са се подготвили специално за фестивала ни и са дошли да преживеят магията, и да станат час от този спектакъл, заедно с всички нас.
Бихте ли разкази какви са основните изисквания, за да може някой да се включи във фестивала?
Имаме строг фестивален правилник, който спазват всички присъстващи на фестивала.
-
Първото и най-важно условие е всички да се облечени във фолклорни носии, без тях няма да бъдат допуснати.
-
Без пластмасови изделия.
-
Без използване на съвременни устройства като телефони, слънчеви очила, часовници.
Целта е да се потопим заедно в миналото, да се върнем 200 години назад във времето. И тези правила спомагат за това, да изживеем магията, наречена Жеравна.
Вие сте част от ансамбъл "Българе" от дълги години. Какви са наблюденията ви: интересуват ли се младите хора от български фолклор и народни танци?
Да, младите хора все повече започват да се интересуват от българския фолклор. Доказателство за това са всички клубове за народни хора, пълни именно с млади хора. И посетителите на нашите спектакли, а и на фестивала в Жеравна, са все повече млади хора. Има пет фолклорни телевизионни канала, все повече известни певци от всички жанрове записват народни песни... Преди 20 години не беше така.
Трите думи, които описват Светослав Петков най-добре?
Щастлив. Красив. Млад! Третото може би е преходно, но когато танцуваш, си вечно млад!
Какво предстои пред ансамбъл "Българе" до края на годината?
След Фестивала на фолклорната носия в Жеравна продължаваме с концерти и участия в различни градове. До края на годината програмата ни е почти запълнена, което ме радва.
Продължава и турнето ни, посветено на 20-годишнината от създаването на първия ни спектакъл "Това е България" и от стъпването ни на професионалната сцена.
Започваме работа и по нов фолклорен спектакъл, но продължаваме и към най-голямата ни цел - световен шоуспектакъл "Черноморски пирати", с който да покорим всички световни сцени и да покажем, че България е на световно ниво в изкуството.