В последните години сме свидетели на засилваща се толерантност към хората със специфични физически състояния. Доскоро почти невидими, сега те смело заявяват себе си и дори се изявяват в сфери, в които доскоро бе немислима тяхната поява.
Ели Голдщайн е типичен пример за това. Родена е със синдром на Даун, но това не ѝ пречи да бъде част от модните среди и да се гордее със себе си - и като рекламно лице, и като момиче от кориците на списанията.
А сега Ели има нов повод за гордост и радост - първата по рода си кукла Барби със синдром на Даун.
"Когато видях куклата, се почувствах толкова горда", споделя моделът в своя Instagram. "От изключителна важност е, че децата ще имат достъп до подобна играчка и да приемат, че всеки е различен. За да могат хората като мен да не се крият, а да бъдат част от обществото. Вярвам, че Барби ще помогне това да се случи", добавя още Ели.
Новата кукла Барби се появи в сътрудничество с Националното дружество със синдрома на Даун (NDSS) в САЩ, чиято цел е да помогне на хората в това състояние по-лесно да се социализират.
Куклата притежава някои специфични физически белези, характерни за синдрома. Тя е леко по-закръглена, има по-малки уши и плосък носен мост, а очите са с бадемовидна форма.
Преди време, в интервю за Glamour, Ели Голдщайн разкри, че би искала да служи като модел за подражание в модната индустрия.
"Разнообразието е нещо много важно и модните среди стават все по-добри в налагането на модели с увреждания. И все пак мисля, че обществеността все още е далеч от това да приеме за нормално, че хора като мен могат да бъдат истински модели."
Ето защо е толкова значима появата на новата кукла Барби. Тя е още една стъпка към това различните хората да се изявяват свободно навсякъде.