Когато говорим за екранизации по популярни книги, винаги ни изпълва известна доза скептицизъм. Особено когато не говорим за кино адаптация на някой трилър (историите на Фрида Макфадън са добър пример), а за доста по-сложни като замисъл и идея романи.
"Клара и слънцето" на Казуо Ишигуро е именно такава. Някои от предишните романи на британския автор са успешно екранизирани - "Остатъкът от деня" с Антъни Хопкинс, който получи осем номинации за Оскар, както и "Никога не ме оставяй" с Кийра Найтли.
Дали "Клара и слънцето" (книгата е излязла на български от изд. Лабиринт) също ще бъде приет добре от критиката, зрителите и - най-вече - почитателите на Ишигуро? Трудно е да се каже предварително, но тонът на трейлъра на филма малко ни притеснява.
Тайка Уайтити, който стои зад "Джоджо Заека" и "Тор: Рагнарок", се е заел с режисурата. Той е съсценарист, което пък обяснява неочаквано комичния елемент, вкаран в трите минути, които виждаме от филма в трейлъра.
Да припомним историята. Клара е "изкуствен приятел", част от популярна гама хуманоидни роботи, създадени да правят компания на хора, които имат нужда от това. Макар да е от по-старите модели, Клара мечтае да намери дом и човек, с когото да създаде истинска връзка.
Джоузи е тийнейджърката, която усеща, че роботът е специален, въпреки че майка й смята покупката за ненужен разход. Връзката между момичето и Клара бързо се задълбочава. Двете откриват сродна душа една в друга, а роботът постепенно се превръща в светлина в живота на семейство, белязано от загуба и напрежение.
В ролята на Клара ще видим Джена Ортега, майката се изпълнява от Ейми Адамс, а управителката на магазина за роботи - от Наташа Лион. Участват още Миа Тария и Аран Мърфи (синът на Килиън Мърфи), припомнят Variety.
Всички тези съставки са предпоставка за успешен филм. И все пак трейлърът ни навява на мисълта, че тонът, който Уайтити му дава, ще е доста по-различен от нежната чувствителност на книгата на Казуо Ишигуро. Надяваме се да не останем разочаровани.
Премиерата на "Клара и слънцето" е на 23 юни.